Jak vybírat krmivo pro psy

R Updated Listopad 20, 2023
2653
chewy-NOBRu2TAqcs-unsplash
Štítky
Krmení psů

Asi nejčastější otázky..... které krmivo pro psy je nejlepší? kterým krmivem bych měl krmit svého psa?

Na tyto otázky nelze jednoznačně odpovědět. Neexistuje jedno konkrétní, doporučené krmivo pro psy, které by bylo "šité na míru" všem plemenům a všem psům. To proto, že každý pes má jiné potřeby na stravu a potřebuje jiné krmivo.

Nejdůležitější je vědět na co se při čtení o složení krmiva pro psy zaměřit. To vám usnadní to správné krmivo pro vašeho psa vybrat. V tomto článku se dozvíte co je při výběru psího krmiva důležité a jak se nenechat zmást reklamou a dezinformacemi.

S pomocí našich recenzí a hodnocení krmiv spotřebiteli budete schopni vybrat krmivo pro psa odpovídající jeho potřebám s těmi nejlepšími složkami.

 

Jaké suroviny hledat ?

Stejně jako lidé, jsou i psi všežravci a jsou schopni strávit a využít širokou škálu potravin. Na rozdíl od nás lidí mají trávicí systém více zaměřen na využití masa. Z krmiv bohatých na maso dokáží mnoho vytěžit. Proto by v krmivech pro psy mělo být maso první, a tudíž nejvíce obsaženou ingrediencí v seznamu surovin.

Výrobci krmiv pro krmiv používají širokou škálu ingrediencí, ­ z nichž některé budete znát, některé možná ne. V našich stránkách “Posouzení surovin” naleznete mnoho informací o surovinách, které stojí za to vyhledávat, ale najdete tam i ty, kterým je třeba se vyhnout.

 

Opravdu víme čím krmíme svého psa ?

Většina kupujících neví, že průmysl pro výrobu krmiv pro domácí zvířata je odnoží potravinářského a zemědělského průmyslu produkujícího výrobky pro člověka. Krmivový průmysl představuje velice pohodlný odbyt pro odpad z jatek, obilovin považovaných za “nevhodné pro člověka” a jiných odpadů, které lze dále využít. Mezi odpad v živočišné výrobě patří střeva, vemena, hlavy, krky, paznehty, někdy také části nemocných zvířat.

 

Surovinové složení krmiva pro psy

Surovinové složení krmiva je nejdůležitějším vodítkem při jeho výběru. Na každém balení musí být deklarace surovin, ve které jsou uvedeny jeho všechny suroviny. Na prvních místech musí být suroviny s největším obsahem, na konci jsou ty s nejnižším.

   Nenechte se zmást

Nicméně existují způsoby, kdy může být pravda skrytá či zkrášlená. Obvykle je snadné to odhalit, což vám pomůže oddělit dobré krmiva od těch špatných (nebo potenciálně špatných). Někteří výrobci umějí být dosti mazaní, pokud jde o řazení jednotlivých složek krmiv a uměle zakrývají, nebo zkrášlují jejich složení.

Důležité je deklaraci surovin správné interpretovat.

Krmiva pro psy mohou obsahovat nejrůznější suroviny ze skupin maso, ryby a produkty moře, zelenina, obiloviny a dalších surovinových skupin. Význam surovin, včetně hodnocení jejich přínosu ve výživě psa je popsáno v článcích sekce Posouzení surovin.

Zavádějící nebo klamavý obsah masa

V deklaraci surovin můžete narazit na označení jako například "kuře (dehydrované 50%)". Zdálo by se, že jde o jasnou deklaraci. Ve skutečnosti to může být klamavý údaj. To poznáte při srovnání obsahu masa s obsahem bílkovin. Vysoký obsah masa nemůže odpovídat nízkému obsahu bílkovin.

FEDIAF umožňuje výrobcům krmiv používajících sušené suroviny (dehydratované maso, masová moučka ap.) je "rekonstituovat", t.j. přepočítat na váhu a obsah v čerstvém stavu. Mnozí výrobci krmiv s nízkým obsahem masa tuto možnost používají záměrně, aby dostali maso na přední místa v deklaraci.

Povolené výrazy jsou uvedeny v "CODE OF GOOD LABELLING PRACTICE FOR PET FOOD (stáhnout pdf)" vydaném FEDIAFem. Tam naleznete např. definici "carrots (7.4 % from dried carrots". V přeneseném významu ke shora uvedenému výrazu by mělo být správně uvedeno "kuře (50% z dehydrovaných kuřat). Žádný jiný podobný povolený výraz tam není. Takže výrobce buď "kreativně" změnil výraz tak, aby "vylepšil" hodnotu svého krmiva, anebo se do popisu "vloudila chybička". Takto změněná formulace totiž spotřebiteli sugeruje, že se jedná o množství v suchém stavu a ne o čerstvé maso a je klamavá.

Jakostní označení vs. skutečný obsah krmiva

V obchodech i na internetu je velká nabídka krmiv pro psy, můžete si vybrat podle kvality, značky i ceny. Nenechte se zmást a vybírejte kvalitní krmiva dle potřeb svého psa. Informujte se na našich stránkách které suroviny jsou pro psa zdravé a čtěte pozorně složení krmiv na obalech. Výrobci krmiv pro psy se předhánějí s používáním různých marketingových označení krmiv. Nenechte se ošálit marketingovými přívlastky jako "superpremiové, hyperpremiové, holistické, Human grade, Prescription diet atd.” a lesklými a barevnými obaly. Jsou to triky, které používají výrobci aby dodali psímu krmivu zdání kvality. Vychválit se dá i špatný výrobek.

Kvalitní krmivo pro psy nemůže deklarovat na prvním místě v pořadí složek obilovinu. Na prvním místě v deklaraci bychom měli nalézt suroviny jako maso, sušené nebo dehydrované maso, ryby nebo masovou moučku. Velice podezřele se jeví označení které sugerují, že v každé z granulí je ukryto nejmíň celé kuře !

Nenechte se mást, řiďte se obsahem krmiv. Volte zodpovědně a nepodléhejte reklamě!

 

Rozbor sušiny - objektivní porovnání

Jakostní znaky nelze posuzovat odděleně bez posouzení surovinového složení psího krmiva a s přihlédnutím k jeho obsahu živin. Při vzájemném porovnání krmiv je nutné deklaraci obsahu živin přepočítávat na shodný obsah vody (přepočet na 100% sušiny, tj. 0% obsah vody). To proto, že čím nižší obsah vody, tím se zdá krmivo zdánlivě koncentrovanější – je to trik, který se běžně v deklaraci používá a zvýhodňuje některé značky krmiv u zákazníků, kteří požadují vyšší koncentraci živin.

Každý výrobce krmiva pro psy má vlastní představu o tom, jaké úrovně živin pes potřebuje, proto se množství bílkovin, tuků a vlákniny může u jednotlivých krmiv značně lišit. Článek Jak důležitý je obsah živin vám ukáže kolik živin váš pes potřebuje.

 

Množství krmiva

Krmit tím správným množstvím je stejně důležité, jako krmit kvalitním krmivem. Každé krmivo pro psy má na balení návod ke krmení. Vždy byste si měli přečíst informace týkající se hmotnosti vašeho psa. Váš veterinář vám sdělí hmotnost vašeho mazlíčka, nebo můžete provést vážení sami. ­Postavte se na váhu se psem v náručí a poté bez něj ­a rozdíl čísel značí váhu vašeho psa.

Jakmile svého psa začnete krmit novým krmivem, sledujte jeho váhu. Je to ta nejjednodušší cesta jak poznat, zda je či není množství jídla správné. Váš pes má svou ideální váhu v případě, že můžete cítit, ne však vidět, poslední dvě či tři žebra a pokud lze snadno identifikovat jeho pas při pohledu shora. Pokud váš pes začne rychle přibývat na váze, podívejte se na naše rady pro psy, kteří jsou náchylní k nabírání váhy. Pokud je váš pes naopak příliš hubený, zvyšte množství krmiva o 10% nebo přejděte na krmivo pro psy s vyšším množstvím kalorií.

Může se stát, že ani při dostatečném krmení psi nepřibývají na váze, ale začnou se u nich rozvíjet zažívací, nebo jiné zdravotní potíže. Pokud svého psa krmíte více než je potřeba, může jeho tělo reagovat například průjmem, což by po čase mohlo mít za následek ztrátu hmotnosti.

Pokud má váš pes vážné zdravotní problémy spojené s krmením navštivte svého veterináře.

 

   Změna krmiva

Pro hladký přechod z jednoho druhu krmiva na jiné potřebuje pes čas. Pokud to nezohledníme může náhlá změna stravy znamenat trávicí problémy a možná i návštěvu veteriny.

Pokud byl pes nějakou dobu krmen jedním druhem krmiva adaptovala se jeho produkce enzymů na krmivo kterým byl krmen. Pokud krmivo obsahuje hovězí maso a rýži produkuje tělo psa jiné složení enzymů, než kdyby byl krmen krmivem obsahujícím ryby a zeleninu. Při změně krmiva pro psy potřebuje pes určitý čas k tomu, aby se jeho produkce enzymů přizpůsobila novému krmivu, v opačném případě mohou vzniknout trávicí problémy.

Pro přechod z jednoho krmiva na druhé naplánujte několik dnů.

  • Začněte tím, že první 1 až 2 dny uberete 25% starého krmiva a toto množství nahradíte krmivem novým.
  • Pokračujte další 1 - 2 dny poměrem 50 : 50%.
  • V poslední fázi krmte 1 - 2 dny poměrem 25 : 75% a pak přejděte na nové krmivo zcela.
  • U citlivých psů je vhodné tento přechod prodloužit na 7 až 10 dnů.

Změna mezi variantami stejného krmiva jednoho výrobce může být rychlejší, protože velká část složek zůstává stejná.

 

Krmné dávky

Vzhledem k tomu, že krmná denní dávka jednotlivých krmiv může být dost rozdílná, dodržujte shora uvedená procenta z denních dávek podle krmiv. Podřadná krmiva totiž obsahují velké množství plniv (balastu) a proto zpravidla bývá jejich krmná denní dávka vyšší. Vysoce kvalitní krmiva obsahují (na rozdíl od těch podřadných) vysoce stravitelné a výživné složky, takže i menší krmná dávka dodá psovi vše co potřebuje.

Při přechodu z krmiva nízké kvality na krmivo vysoce kvalitní může nastat chyba tím, že chovatel nepřepočítá potřebné množství nového krmiva a ponechá stejnou dávku. Tak se může stát, že pes je novým krmivem tzv. “přeládovaný”, onemocní a chovatel z toho usoudí, že nové krmivo není pro jeho psa vhodné. Proto zdůrazňujeme: před každou změnou krmiva si na obalu zjistěte doporučenou denní dávku a z ní vypočtěte množství gramů, které odpovídá procentnímu podílu.

Pokud přechod probíhá pozvolna a pes není překrmován, neměly by nastat problémy. Sledujte jakou má pes stolici, protože to je nejlepší indikátor psího trávení a zdraví. Pokud se stane stolice příliš měkkou nevzrušujte se, je pravděpodobné, že změna proběhla příliš rychle, a snižte o něco poměr nového krmiva vůči starému.

Vzhledem k tomu, že pes potřebuje nějaký čas, aby se přizpůsobil na jiný typ potravy, může být výhodné míchat krmiva stále (denní dávka je složena pokaždé ze dvou, nebo tří různých krmiv) a při změně krmiva nahrazovat vždy jenom jedno z nich. Takový přechod je pro psa mnohem snazší.

 

Míchání krmiv

Není možné zaručit, aby pes dostal všechny potřebné živiny v optimálním složení, pokud bude krmen dlouhodobě pouze jedním třeba i hodnotným krmivem.

Míchání krmiv a značek umožní vyrovnávat případné chybějící, nebo hůře využitelné živiny v jednotlivých krmivech. Pestřejší strava vašemu psovi jenom prospěje, bude zdravější a vitálnější. Navíc psi mají změnu v jídelníčku rádi. Vhodné alternativy naleznete na stránkách s recenzemi a hodnocením krmiv. Pamatujte ale, že i při tomto způsobu krmení je (vzhledem k možnosti vzniku potravní nesnášenlivosti) dobré jednotlivá krmiva postupně nahrazovat jinými.

 

Náklady krmeni - cena krmiv

Výše uvedené kritéria vám pomohou s výběrem kvalitního krmiva. Nenechte se ale při výběru příliš ovlivnit jejich cenou. I špatné nebo méně kvalitní krmivo může mít vysokou cenu a naopak, existují velmi hodnotná krmiva s cenou odpovídající jejich obsahu.

Článek “Náklady krmení” vám ukáže, jak porovnat ceny jednotlivých krmiv a vybrat psí krmiva s obsahem velmi kvalitních surovin za příznivou cenu.

Nenechte se ovlivnit reklamou, vyberte krmivo pro psy bohaté na kvalitní suroviny s výhodným poměrem cena/kvalita.