Ryby a produkty moře v krmivech pro psy

ryby pro psy

Ryby čerstvéVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Čerstvé ryby jsou vysoce výživným a chutným zdrojem bílkovin pro psy. Může být použita jakákoliv část ryby, ale obvykle se jedná o zbytky ryb - odpad při jejich zpracování pro lidi. Také se může jednat o vnitřnosti ryb rozemletých do jemné pasty před přidáváním do potravin. Všechny ryby, ale zejména tučné ryby jako je tuňák, makrely, sledě a losos obsahují rybí olej, který má vysoký obsah zdraví prospěšných omega-3 esenciálních olejů. Čerstvé ryby jsou široce používány v mokrých krmivech pro psy a také se stále častěji objevují v krmivech suchých.

Při porovnávání obsahu ryby v suchém krmivu je důležité si uvědomit, že čerstvá ryba obsahuje zhruba 70% vody (ve srovnání s pouhými 8% vody v rybí moučce) a také, že ryba je daleko méně nutričně koncentrovaná, než rybí moučka. Čerstvých ryb je tedy zapotřebí více. Například, pokud bychom chtěli dosáhnout stejné úrovně bílkovin a tuku, pak na 10% rybí moučky v granulích by bylo třeba 36% čerstvé ryby!

 

Rybí moučkaVysoce hodnotná a kvalitní surovina.Surovina průměrné kvality.

Rybí moučka je výborným zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a pro psy je velmi snadno stravitelná. Je to prášek, který vzniká z celé ryby včetně kostí a vnitřností při zpracovaní pro lidi. Rybí moučka obvykle nese silný zápach, který psi v krmivech milují. Na druhou stranu ovšem některé majitele psů může právě tento zápach odradit od zakoupení krmiva. Rybí moučka z tučných ryb obsahuje množství rybího oleje včetně několika omega-3 a omega-6 olejů, stejně jako mnoho vitamínů a dalších stopových prvků. 

Problémem u rybí moučky jsou skryté konzervanty. Výrobce konečného krmiva totiž nemusí deklarovat jakými konzervanty byla samotná moučka konzervována. Spotřebitel se tak, až na výjimky, většinou nedozví, zda byl v rybí moučce použit přírodní nebo chemický konzervant. U krmiv, kde výrobce konzervant rybí moučky neuvádí, předpokládáme při hodnocení chemii.

 

Rybí olejVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Rybí olej je hodnotným zdrojem energie. Získává se při zpracování tučných ryb jako je tuňák, sardinky, losos a makrela. Rybí olej obsahuje bohaté esenciální omega-3 a omega-6 oleje, které jsou pro zdraví prospěšné. Rybí oleje jsou doporučované pro prevenci a léčbu celé řady zdravotních problémů jako je kožní onemocnění, kardiovaskulární onemocnění a dokonce i rakovina. Rybí olej je také bohatý na mnoho vitamínů, včetně vitamínů A, B3 a D.

 

Ryby a rybí derivátyPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) definuje "ryby a rybí deriváty" jako čerstvé nebo konzervované maso z ryb, přičemž deriváty jsou produkty vzniklé z ryb při jejich zpracování.

Takto uvedené označení nemusí ale vždy znamenat, že se jedná o nekvalitní surovinu. Pojem “ryby a rybí deriváty” zahrnuje všechny výrobky z ryb, od těch vysoce kvalitních až po ty nejhorší. Složení ryb a derivátů z ryb se také mění podle sezónnosti. Nelze proto vyloučit, že se pod takovým označením může schovat i nekvalitní odpad z ryb.

Rybí maso je pro psy velmi dobře stravitelné a tudíž velmi prospěšné.

 

KorýšiVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Korýši (krevety, kraby atd.) jsou nejvíce oblíbeným doplňkem stravy pro glukosamin, nacházející se ve velmi vysoké koncentraci v jejich skořápkách. Jestliže jsou přidány přímo do krmiv pro psy, jsou označeny jednoduše - obvykle jako "korýši" nebo může být glukosamin z těchto mořských živočichů extrahován pomocí hydrolýzy, a v takovém případě se objeví na etiketě jako "glukosamin”, “glukosamin sulfát" nebo "hydrolyzovaní korýši”. 

 

MlžiVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Mlži jsou bezobratlí vodní živočichové, jako ústřice, slávky, srdcovky, škeble a perlorodky. Obsahují širokou škálu živin včetně vzácné kombinace omega-3 olejů. Tyto oleje jsou široce uznávány pro jejich proti zánětlivý účinek a jsou často doporučovány v případě bolestí způsobených revmatoidní artritidou.

 

Mořské řasyVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Mořské řasy jsou populární přírodní doplněk výživy přidávaný do krmiv pro psy. Mořské řasy jsou též obrovským zdrojem velkého spektra minerálů, včetně vápníku, železa, hořčíku a mnoha dalších. Jsou také bohaté na vzácný minerální jód, který je nezbytný pro zdravou funkci štítné žlázy.