Obiloviny či luštěniny - co je pro psa lepší?

R Updated Listopad 20, 2023
10912
Obiloviny či luštěniny - co je pro psa lepší?
Štítky
  • Granule pro psy
  • Krmení psů
  • Krmivo pro psy
  • Zdraví psa

Poslední dobou jsou trendem ve výživě psů bezobilná krmiva. Tažení proti obilovinám probíhá především na internetu. O co méně jsou příspěvky založené na prokázaných faktech, o to více bývají emocionální.

Mnozí výrobci krmiv na bezobilný trend reagují a nabízejí krmiva s pseudoobilovinami, nahrazují obiloviny luštěninami nebo škrob obsahující zeleninou. Luštěniny (hrách, čočka, fazole, cizrna) nebo škrob obsahující druhy zeleniny (topinambur, pastiňák, sladké brambory) jsou často používány jako alternativní suroviny komerčních krmiv.

Používání luštěnin v krmivech pro psy je přitom spíše důsledek hysterie “jenom prosím žádné obiloviny v krmivu”, než že by poskytovaly pro výživu psa nějaké zvláštní výhody. Právě naopak. Obsah bílkovin je sice v takovém krmivu vyšší, což mnoho majitelů psů nesprávně chápe jako mimořádně vysoký obsah masa, na druhé straně však mají obzvlášť špatnou stravitelnost a často způsobují nadýmání.

Ani jejich sacharidy neposkytují žádný prospěch proti tradičně používaným sacharidovým surovinám. Sladké brambory mají vysoký obsah kalorií, ale proti rýži, ovsu nebo bramborám nenabízejí jinak nic lepšího.

Mnozí výživoví odborníci a vědci tvrdí, že pokud nemá pes alergii na tu kterou obilovinu, není důvod se jí vyhýbat.

Co si myslíte vy? Jaké jsou vaše zkušenosti z praxe?