Biologicky vhodné krmivo pro psy

Označení Biologicky vhodné je posledním šlágrem v průmyslu psích krmiv. Výraz se používá k označení potravin, které mají být pro zvíře vhodné. Jsou to potraviny, které je pes evolučně adaptovaný konzumovat, trávit a využít. Pro většinu odborníků na psí výživu to znamená porovnávat krmiva se stravou vlků, protože vlci jsou nejbližší divoce žijící příbuzní psů. Čím podobnější je krmivo tomu co žere vlk, tím více je biologicky vhodné a tím lepší.

Typické biologicky vhodné krmivo by mělo obsahovat hodně masa (50 - 80%), množství zeleniny, ovoce a bylin a nemělo by obsahovat žádné obiloviny. Striktně vyloučené jsou suroviny jako sójové a mléčné produkty a všechny umělé přísady. Mnoho zastánců biologicky vhodného krmení se řídí principy krmení syrovou stravou.

Ne ale všichni odborníci na psí výživu by biologicky vhodné krmení definovalo takto. Shora uvedené principy jsou založeny na teorii, že psi se fyzicky od svých vlčích předků nezměnili. Tito odborníci věří, že cca 30 tisíc let jejich domestikace je změnil tak, že jsou méně závislí na mase, dovedou lépe strávit obilniny a jsou lépe přizpůsobeni vařenému jídlu, než vlci.

Debata ale stále pokračuje.