Obsah živin v krmivu - analytické složky

R Updated Listopad 20, 2023
2502
james-lacy-xe_MtM-ixlw-unsplash
Štítky
Faktory hodnocení

Stejně jako lidé i psi potřebuji širokou škálu živin pro zdravý život. Od makro živin, které psi potřebují ve velkém množství (bílkoviny a tuky) až po stopové prvky (vitamíny a minerály), které jsou zapotřebí v menším množství, ale jsou pro zdraví psů rovněž velmi důležité. 

Deklarace živin průmyslově vyráběných krmiv

Každé prodávané krmivo pro psa musí na obalu obsahovat informaci o procentním zastoupení bílkovin (proteinů) a tuků. Na obalech naprosté většiny výrobců nalezneme také informace o podílech vlákniny, popele nebo sacharidů. Tyto však již nejsou povinné.

Obsah proteinů, tuků, popele a vlákniny  je vždy uváděn jako “hrubý” v procentech, přestože to není vždy výslovně uvedeno, tj. Hrubý protein, Hrubý tuk, Hrubá vláknina, Hrubý popel. Hrubý obsah kterékoliv živiny znamená určení jejího celkového obsahu v krmivu a získává se rozborem. I na našich stránkách uvádíme hrubý obsah, přestože slůvko "hrubý" kvůli zjedodušení nepoužíváme.

Deklarace živin nám umožní zjistit, zda krmivo svým obsahem dodá psovi všechny potřebné živiny. Ve spojení s deklarací surovin obsažených v krmivu umožňuje poznat kvalitu krmiva.

 

    Bílkoviny - Proteiny

Doporučené množství bílkovin v krmivu

Buňky v těle psa jsou neustále obnovovány a musí být nahrazovány. K tomu je třeba neustálý příjem bílkovin. Pes není schopen si bílkovinu ukládat, jako to dělá s tukem a jinými živinami. Přestože tělo psa je schopno do určité míry bílkoviny recyklovat, velká část z nich musí být nahrazena. Pokud psi nedostanou dostatečné množství kvalitních bílkovin v krmivu, začne jejich tělo štěpit svou vlastní svalovou tkáň aby doplnilo potřebné bílkoviny. Dlouhodobý nedostatek bílkovin v psím krmivu může proto vést k vážným zdravotním problémům.

V průmyslově vyráběných krmivech se obsah bílkovin stanoví analytickou metodou jako obsah dusíkatých látek neboli hrubého proteinu. Nejedná se tedy o skutečný obsah proteinů nýbrž pouze o obsah dusíkatých látek bez rozlišení původu, včetně bílkovin pocházejících z živočišných i rostlinných zdrojů.

Vysoký obsah bílkovin ještě neznamená vysoký obsah masa, neboť bílkoviny mohou pocházet z brambor, obilovin nebo luštěnin.

Obsah bílkovin nevypovídá o tom jak je bílkovina stravitelná nebo biologicky hodnotná, neboli nevypovídá o kvalitě bílkoviny. Například: zvířecí kůže nebo srst bude obsahovat větší množství bílkovin než maso, přestože masová bílkovina je výživově mnohem kvalitnější.

O kvalitě bílkovin rozhoduje stupeň stravitelnosti a biologická hodnota bílkovinných zdrojů.

Stravitelnost bílkovin je závislá na jejich struktuře, původu a na zpracování. Např. stravitelnost masa nasekaného na velmi malé kousky je nižší, pravděpodobně vlivem rychlejšího rozložení v žaludku. Také sušení a zpracování vysokými teplotami stravitelnost masa snižují, viz. masové moučky.

V případě nedostatečného přísunu energie (tuků + sacharidů) v krmivu použije tělo psa k pokrytí chybějící energie bílkoviny.

 

Jaké množství bílkovin má kvalitní krmivo obsahovat?

Na rozdíl od člověka potřebuje pes víc bílkovin živočišného původu, než z rostlin a to v poměru 2 : 1, u člověka je tento poměr opačný 1 : 2.

Přestože energetické požadavky mohou být u psů zcela rozdílné, požadavky na bílkoviny jsou celkem konstantní. Dospělí psi potřebují dle velikosti nejméně 0,9 - 1,7 g bílkovin na 1 kg své váhy (malí psi 1,4 - 1,7 g/kg, střední psi 1,2 - 1,4 g/kg, velcí psi 0,9 - 1 g/kg).

Doporučené množství bílkovin pro psy v udržovacím režimu

  • malí psi: 3 g/kg,
  • střední psi: 2,4 g/kg,
  • velcí psi: 2 g/kg.

Maximální množství bílkovin

  • malí psi: 6 g/kg,
  • střední psi: 5 g/kg,
  • velcí psi: 4 g/kg.

Mladí psi, psi v zátěži, gravidní a kojící feny potřebují bílkovin více.

Přeneseno na granule, odpovídá doporučený obsah hrubé bílkoviny 25 - 35%, a to v relaci s ostatními živinami. Překročení doporučené hodnoty o více než 50% přináší spíše nevýhody než výhody.

Obsah bílkovin až do výše 40% z ME je pro psa příznivý, působí proti obezitě, snižuje hladinu cholesterolu a množství tuku v játrech.

Názory na téma, zda a jak dalece může dlouhodobé masivní překrmování bílkovinami vést k poškození jater nebo ledvin jsou kontroverzní, avšak újma na zdraví, především u starších psů nebo v případě již existujícího poškozeních jater nebo ledvin, se vyloučit nedá.

Krmení nadměrným množstvím bílkovin se nedají očekávat zdravotní výhody nebo navýšení výkonu.

Při praktických experimentech dávali psi při volném výběru přednost krmivu s obsahem 25 - 30% metabolizovatelné energie (ME) z bílkovin před krmivem s nižším poměrem bílkovin a stejně tak i před krmivem s vysokým obsahem proteinů (48% z ME).

 

    Tuky - Oleje

Doporučené množství tuku v krmivu

Tuky (nebo oleje) jsou pro psy hlavním a nejbohatším zdrojem energie. Tuky jsou základem zdravé lesklé srsti bez lupů, urychlují hojivé procesy brání psím nemocem jako např. vypadávání chlupů a dermatididě.

Některé tuky, tzv. esenciální mastné kyseliny (běžně známé jako omega 3 a omega 6 oleje), si pes nedokáže vyrobit sám, a proto musí být získány z potravy. Tyto esenciální oleje jsou důležité při regulaci zánětů, srážení krve a vývoje mozku. Nedostatek může vést ke zdravotním problémům.

Někteří výrobci přidávají do krmiv pro psy velké množství vysoce zpracovaných tuků nízkého stupně (obvykle jsou označovány jen jako “oleje, tuky nebo živočišné tuky”), aby jídlo bylo chutnější. Tyto nekvalitní tuky obvykle obsahují velké množství nasycených a hydrogenovaných tuků, které mohou zvýšit hladinu cholesterolu v krvi a mohou přispět k onemocnění srdce.

Příliš mnoho tuku může vést k obezitě a k řadě zdravotních problémů, které často s obezitou přicházejí, během vývoje štěňat velkých ras vést ke kloubním problémům.

Vyšší obsah tuku způsobuje delší setrvání krmiva v žaludku, což zlepšuje stravitelnost ostatních živin.

Vliv tepelného zpracování na tuky

Podstatnou složkou tuků jsou mastné kyseliny. Autooxidace je nejběžnějším typem oxidace při zpracování a skladování. Při normálních teplotách oxidují s vzdušným kyslíkem jen nenasycené kyseliny.
Při teplotách odpovídajících pečení dochází k oxidaci nasycených mastných kyselin. Oxidované tuky jsou hůře stravitelné a zhoršuje se jejich senzorická hodnota.

 

    Vláknina

Doporučené množství vlákniny v krmivu

Vláknina se nachází především v zelenině a ve vnější části zrna obilovin. Vláknina zahrnuje strukturální sacharidy, které se nacházejí v buněčných stěnách rostlinných buněk a představují základní stavební látky rostlin. Maso vlákninu neobsahuje.

Vláknina v krmivu zabezpečuje mechanické nasycení psa, podporuje a reguluje peristaltiku a správnou funkci a zdraví střev, omezuje příjem a stravitelnost krmiva a reguluje konzistenci stolice.

Vláknina funguje také jako pre-biotikum. To znamená, že vytváří vhodné prostředí, (slouží jako zdroj potravy) pro “přátelské” bakterie. Tyto bakterie jsou důležité pro správné fungování střev.

Vláknina také zpomaluje trávení ostatní potravy. To může být užitečné zvláště u psů, kteří trpí cukrovkou, protože jim vláknina pomáhá zajistit pomalé a rovnoměrné uvolňování cukru do krve.

Krmivo s vyšším obsahem vlákniny může také pomoci při redukční dietě, protože zpomaluje trávící proces. Pes se tak cítí sytější po delší dobu při méně kalorickém krmivu.

Obsah vlákniny snižuje celkovou stravitelnost krmné dávky a je do určitého množství prospěšný. Každé 1% vlákniny v sušině snižuje stravitelnost organických látek (hlavně sacharidů) o cca 1,6%. Množství vlákniny mezi 2 až 6% v granulích je normální a v pořádku.

 

    Popel - obsah minerálních látek

Doporučené množství popela v krmivu

Popel je jedním z nejčastěji nepochopených termínů v psím krmivu.
Na rozdíl od představ, které tento pojem vyvolává, je popel prostě měřítkem obsahu minerálních látek v krmivech. Pro zjištění obsahu popela se krmivo spálí žehem za teploty 550° C. Z jeho původního obsahu bílkovin, sacharidů a tuků zůstávají po spálení jenom minerály ve formě popela. Jeho množství se uvádí jako hrubý obsah popela.

Obecně platí, že krmiva s obsahem červeného masa mají vyšší obsah popela. Velká většina granulí obsahuje 5 - 9% popela.

Psi, kteří trpí onemocněním ledvin a močových cest, potřebují krmivo s nižším obsahem popela. Naopak štěňata potřebují dostatek minerálů pro zdravý vývoj kostí.

Vysoký obsah popela snižuje stravitelnost krmiva.

Přestože neexistují žádné jednoznačné vědecké důkazy o škodlivosti většího obsahu popela, my dáváme přednost krmivům s nižším obsahem popela, protože všechno co musí pes nestrávené vyloučit zbytečně zatěžuje jeho organizmus.

 

    Sacharidy

Doporučené množství sacharidů v krmivu

Sacharidy (uhlohydráty nebo uhlovodany) nejsou pro psy zcela nezbytné, jelikož pes umí účinně využívat aminokyseliny z bílkovin pro syntézu glukózy v játrech. To ale neznamená, že sacharidy nehrají ve výživě psů žádnou roli. Dodávají psovi energii, při výměně látkové vytvářejí teplo a slouží jako stavební kameny pro vytváření jiných živin, např. aminokyselin.

Nejvýznamnějším sacharidem je škrob. Je obsažený v obilovinách, luštěninách a hlízách (brambory, batáty, maniok). Zatímco jednoduché cukry, jako je glukóza nebo sacharóza, dokáží psi trávit syrové, bramborový škrob je nutné pro dobrou stravitelnost tepelně upravit.

Cukry a sacharidy snižují stravitelnost bílkovin. Lehce stravitelné škroby (rýže, oves) o 5%, hůře stravitelné (luštěniny) až o 20%!

Pes by měl mít v krmné dávce optimálně 20 - 40 % využitelných sacharidů. Nadbytek sacharidů je v těle přeměněn na tuk a ukládán. To vede ke vzniku obezity a přispívá k rozvoji diabetu.

    NFE - obsah sacharidů

Obsah sacharidů v krmivu se vypočítává jednoduchým odečítáním ostatních živin. Konečná hodnota se nazývá NFE (Nitrogen Free Extract), což je vše co zůstane v krmivu po odstranění vody, bílkovin, tuků, vlákniny a popele.

NFE = 100 – (hrubá bílkovina + hrubý tuk + hrubá vláknina + vlhkost + popel), vše v procentech.

Při uvádění obsahu sacharidů na našich stránkách používáme hodnoty NFE.

 

Obsah vody

Suchá krmiva většinou obsahují 8 až 12% vody. Obsah vlhkosti vyplývá ze skutečnosti, že 10% vlhké krmivo psům ještě chutná, ale už nechutná plísním a bakteriím, které by ho mohly - navzdory obsaženým konzervantům – znehodnotit.
 

    Doporučený obsah a poměr živin v krmivu

Každá z živin obsažených v psím krmivu má jinou stravitelnost a obsahuje jiné množství energie. Celkový obsah energie by měl být v psím krmivu rozložen na 30% energie z bílkovin, 30 - 60% z tuků a 10 - 40% ze sacharidů. U člověka je celkový obsah energie 10 - 20%  z bílkovin, cca 30% z tuků a 50 - 60% ze sacharidů.

 

 Doporučený obsah živin v psím krmivu - %
  dle FEDIAF min. dle Dog Food Project dle Meyer - Zentek komerční granule naše doporučení
  štěně/březí fena junior dospělý ancestrální dieta   obvykle  
Hrubý protein
25 20 18 56 18 - 27 18 - 32 25 - 35
Hrubý tuk
8,5 5,5 5,5 25 - 30 > 5 8 - 22 10 - 25
Hrubý popel
        < 10 4,7 - 8,7 < 9
Hrubá vláknina
        > 1 2 - 8 2 - 6
Sacharidy       14   45 - 65 < 40

V tabulce uvádíme doporučený obsah živin v krmivu od vybraných autorit v oblasti výživy psů, dále uvádíme obvyklý obsah u průmyslově vyráběných granulí  a naše doporučení.

Zdroje: FEDIAF, Dog Food Advisor, Helmut Meyer & Jürgen Zentek, Prof. Dr. Susanne Klaus.

 

    Vápník a fosfor

Na obalu komerčních krmiv musí být obsah vápníku a fosforu uveden. Množství těchto minerálů v komerčních krmivech se uvádí v procentech.

Poměr vápníku k fosforu by měl být 1,3 až 2 : 1, čehož je skoro vždy dosaženo. Větším odchylkám, zejména  výraznějšímu poklesu pod poměr 1 : 1 je třeba se vyvarovat. Důležité jsou ale i samostatné hodnoty těchto minerálů.

V suchých krmivech je pro dospělého psa obsah vápníku nad 1,4% příliš vysoký. Příliš vysoký obsah vápníku může vést k močovým kamenům nebo způsobit sekundární deficit mědi nebo zinku, což může mimo jiné vyvolat problémy se srstí. Extrémní nadbytek vápníku (jakož i magnézia a železa) narušuje stravitelnost fosforu. Na druhé straně nízký obsah vápníku v krmivu může způsobit uvolňování vápníku ze skeletu psa.

Obsah fosforu v krvi psa kolísá v závislosti na stáří a krmivu. Nadbytek fosforu musí psí organizmus eliminovat přes ledviny. Nedá se vyloučit, že při výrazném předávkování fosforem, především ve vyšším věku a při ochabující funkci ledvin, může dojít k jejich poškození.

 

Obvyklý a doporučený obsah vápníku a fosforu v granulích

 Granule - obvykleDospělý pes(1)Dospělý pes(2)Psí senior(2)
Vápník 0,9 - 2,5% 0,5 - 2,5% 0,8 - 1,2% 0,8 - 1,2%
Fosfor 0,8 - 1,9% 0,4 - 1,6% 0,6 - 0,9% 0,4 - 0,8%

Zdroje: (1) = doporučení FEDIAF pro dospělé psy,  (2) = doporučení Jürgen Zentek

V komerčně nabízených suchých krmivech (granule) je koncentrace vápníku a fosforu většinou velmi vysoká. Vyšší obsah vápníku a fosforu způsobují masové moučky (především hovězí, jehněčí a masové moučky ze zvěřiny), které obsahují větší či menší množství kostí.

Doporučené množství vápníku a fosforu pro psy v různých životních fázích

Pro udržení normálních hodnot v organismu je u dospělých psů denní přísun vápníku cca 80 mg a fosforu 60 mg na 1 kg hmotnosti psa dostačující. Intenzivní aktivita potřebu těchto minerálů nezvyšuje, neboť nedochází k žádným ztrátám. U gravidních fen v posledních 4 týdnech gravidity je spotřeba vápníku a fosforu dvojnásobná. U kojících fen stoupá v závislosti na množství štěňat na 2 až 5 násobek.

    • méně než 4 štěňata = váp. 250mg/kg a fosf. 175mg/kg váhy feny,
    • 4 - 6 štěňat = váp. 425mg/kg a fosf. 290mg/kg váhy feny,
    • více než 6 štěňat = váp. 495mg/kg a fosf. 335mg/kg váhy feny.

Doporučení pro dospělé psy: vápník: 80mg/kg váhy psa, fosfor: 60mg/kg váhy psa. Doporučené množství by nemělo být překročeno o více než dvojnásobek.

U štěňat závisí množství vápníku a fosforu na váze v dospělosti a stáří stěněte.

Psí senioři

Množství vápníku zůstává stejné jako u dospělých psů. Je ale nutné vyhnout se předávkování fosforem a jeho obsah omezit na 50mg/kg váhy psa na den, u velmi starých psů dokonce až na 30mg/kg váhy psa.