Krmení štěňat

krmeni-stenat

Krmení štěňat od odstavení do 8. týdne

Štěnata začínáme krmit pevnou stravou během odstavení. Odstavení je proces, kdy štěňata přechází z mateřského mléka na pevnou stravu. Seznamovat se krmivem určeným pro štěňata začněte nejdříve po dovršení 4. týdne života. Štěňata by měla začít jíst pevnou stravu celkem přirozeně a přitom si stále brát mléko od své matky.

Během následujících dní štěňata žerou stále více a více pevné stravy a matka produkuje méně a méně mléka. Proces odstavení většinou trvá kolem 10 dní.

Pokud budete štěněti dávat granule pro štěňata, přidejte teplou vodu a rozmačkejte granule do kašovité konzistence. Štěňata potřebují alespoň 4 malé porce denně.

Během 5-6 týdne můžete začít krmit štěňata pevnou stravou nebo granulemi pro štěňata.

 

Krmení štěňat od 8. týdne do dospělosti

Ve věku 8 týdnů je štěně fyzicky i psychicky vyvinuto natolik, že se může bezpečně přemístit do nového domova. Přesun do nového prostředí, bez matky a sourozenců je nejvíce stresový okamžik v životě štěněte. Proto je důležité udělat vše pro to, aby se mu přesun co nejvíce ulehčil. Měnit krmivo v tomto období by štěněti pouze přidalo na stresu. Krmte jej alespoň po dobu 2 týdnů krmivem, kterým je krmil chovatel. Pak může štěně postupně přejít na nové krmivo.

Největší denní přírůstky dosahují štěňata ve 3 a 4 měsících. V těchto měsících mají také největší spotřebu krmiva. Později, kdy budou štěňata dorůstat, budou vyžadovat krmiva méně. Po dosažení váhy v dospělosti je důležité přejít na krmivo pro dospělé psy a držet se instrukcí jak krmit dospělé psy, aby se předešlo zvýšení jejich tělesné hmotnosti.

Ještě než si štěně přivezete domů měli byste být rozhodnuti jak a čím budete svého psa krmit. V závislosti na velikosti plemene bude množství krmiva, jeho obsah surovin a poměr živin rozdílný. To proto, že štěňata trpasličích plemen dosahují již po 3 měsících 50% váhy v dospělosti, zato štěňata obřích plemen jenom 25%. Malá plemena mohou dosáhnout plné velikosti v 9 měsících, zatímco velká plemena mohou pokračovat v růstu až do 18 měsíce věku.

 

Krmení štěňat malých a středních plemen

Krmivo pro štěňata psů malých a středních plemen by mělo obsahovat vyšší obsah bílkovin a tuků.

 

Krmení psů velkých o obřích plemen

U štěňat psů velkých a obřích plemen by ale krmivo s vysokým podílem tuků, ale také sacharidů podporovalo příliš rychlý růst a vést ke kloubním problémům jako např. dysplazie. Někteří autoři uvádějí spojitost nadměrného příjmu sacharidů a výskytu dysplazie kyčelního kloubu (Procházka, 2005). Granule pro štěňata velkých psů se svou skladbou živin více podobají granulím pro dospělé psy, jejich obsah živin je ale optimalizován pro pomalejší růst velkých plemen.

 

Krmení štěňat granulemi

Pokud jste se rozhodli krmit granulemi podívejte se, jak vybírat krmivo a vyberte si z nabídky granulí pro štěňata a juniory ty, které budou pro vaše štěně optimální. Někteří výrobci prodávají granule pro štěňata pod názvem "puppy" nebo "puppies" jiní je označují jako granule pro juniory "juniors". Granulemi pro štěňata můžete krmit štěňata od od odstavení až do dospělosti, setkáme se ale také s granulemi pro juniory od 4 měsíců do dospělosti.