Granule pro psy - druhy granulí

R Updated Listopad 20, 2023
3812
Štítky
Krmení psů

V dnešní době je většina psů krmena granulemi pro psy. Granule pro psy představují velmi pohodlný způsob jak krmit psa pro jejich rychlý způsob přípravy. Psí granule nemají taktéž žádné zvláštní požadavky na skladování.

Granule pro psy jsou složeny ze sušených a mletých složek a mohou být vyrobeny několika různými způsoby.

Stravitelnost organické substance psích granulí (suchých krmiv) leží mezi 85 a 90%, u méně kvalitních granulí může klesnou až na 75%.

 

Granule pro psy - extrudované

Kritici tvrdí, že se při tomto způsobu výroby granulí zničí vysoký tlak a teplota část živin, včetně některých vitamínů, aminokyselin a enzymů. Také poukazují, že při krmení extrudovaných granulí dochází ke snížení peristaltiky střev a usazování zbytků potravy na jejich stěnách, přičemž se zanášejí mikroklky střevní stěny a omezuje se schopnosti vstřebávání živin z potravy. Dalším problémem především u velkých a obřích plemen (z důvodů nabobtnání granulí v žaludku), je vyšší riziko torze žaludku.

Příznivci extrudovaných psích granulí tyto obhajují pro lepší stravitelnost sacharidů a zeleniny a pro eliminaci parazitů.

 

Podívejme se jak se extrudované granule vyrábějí

Metoda extrudace neboli vytlačování je nejčastěji používanou metodou výroby granulí pro psy. Vyrábí se pomocí stroje zvaného extrudér. Suroviny se rozemelou a navzájem mísí v souladu s receptem, nastaveným do počítačového programu, který řídí obsah každé suroviny ve směsi.

Směs se za vysokého tlaku, cca 4 atmosféry, přivádí do extrudéru spolu s vodní párou. Napařená směs se stlačuje a za teplot více než 120°C protlačuje lisovadly, která určují tvar psích granulí. Když je těsto zahřáté na požadovanou teplotu opouští extrudér a systém rychle se pohybujících nožů řeže hmotu na tenké kousky. Jakmile se kousky dostanou do místa s normálním tlakem jsou nafouknuty do konečného tvaru. Granule pro psy se suší na požadovanou vlhkost 8 - 10% (z 25 - 27%), nástřikem se nanáší tuk a chuťové přísady. Vychladlé granule se balí.

 

Nové technologie umožňují produkci kvalitních extrudovaných granulí za nízkých teplot

V současnosti již ale existují výrobci, kteří používají novou moderní výrobní technologii, kterou se extrudované granule vyrábějí z čerstvých (syrových) produktů bez použití mouček a za teploty 90°C. Tepelné zpracování při teplotách nižších než 100 °C zpravidla nepoškozuje nutriční ani senzorickou hodnotu bílkovin. Nezbývá než doufat, že tato technologie brzo vytlačí staré výrobny.

 

za studena lisovane granule   Granule pro psy - lisované za studena

Výrobci a zastánci za studena lisovaných (správně peletovaných) granulí uvádějí, že jsou vyráběny šetrnější metodou lisování, při teplotě do 70°C. Lisování za studena nevystavuje vstupní potraviny potenciálně škodlivým vysokým teplotám a tlakům.

Tento způsob výroby má zaručovat, že všechny přírodní minerály a i ostatní BIO aktivní látky jsou zachovány a zůstávají ve své původní podobě.

Za studena lisované granule podle tvrzení výrobců "nebobtnají v žaludku tzn., že riziko přetočení (torze žaludku) je minimální. Přirozený obsah vlákniny zajistí lepší trávení, nedochází ke snížení peristaltiky střev a usazování zbytků potravy na jejich stěnách. Za studena lisované granule nejsou konzervované, přibarvované ani aromatizované ! Tuky jsou přírodní."

 

Podívejme se blíže na "za studena lisované granule"

Hygienické požadavky evropské legislativy vyžadují, pro zpracování krmiva pro zvířata v zájmovém chovu, tepelné zpracování složek živočišného původu minimálně na teplotu 90°C, anebo použití sušeného nebo fermentovaného masa.

Aby se krmiva dala slisovat do pelet, musí být směs suchá s vysokým obsahem škrobu. Proto při výrobě za studena lisovaných granulí převládají suché suroviny - masové, drůbeží a rybí moučky anebo sušené maso, obiloviny a brambory.

Za teplot přesahujících 130°C při tlaku 3 bary se vyrábí většina masových mouček. Za studena lisované granule, které obsahují masové moučky, jsou proto zpracovány teplotami vyššími, než extrudované granule vyráběné novými technologiemi. Navíc, velká většina masových mouček obsahuje chemické konzervanty, které výrobce krmiva není povinen deklarovat na obalu.

Pouze za studena lisované granule vyrobené ze sušeného masa skýtají výhody šetrného zpracování surovin za nízkých teplot.

U granulí lisovaných za studena je, z důvodu technologie výroby, problematický vysoký vysoký obsah sacharidů, který snižuje stravitelnost bílkovin až o 20%. Vysoký obsah sacharidů může vést ke vzniku obezity a přispívat k rozvoji cukrovky. Navíc, pokud některé sacharidové složky krmiva (např. kukuřice a další suroviny obshující škrob, luštěniny) nejsou před lisováním tepelně upraveny, jsou jejich živiny pro psy velmi špatně využitelné.

 

Granule pro psy pečené

Pečení je další způsob výroby granulí pro psy. Zde jsou suroviny tepelně upravovány při nižších teplotách, než při výrobě velké části extrudovaných granulí a proto v potravě zůstane více živin. Technologie pečení krmiva není tak ekonomicky efektivní jako v případě extrudace.

Suché suroviny, olej, někdy čerstvé maso nakrájené na kousky a voda se dají do mixéru. Vytvoří se hladké těsto. Plát těsta se protlačuje sítem a vzniká požadovaný tvar - granule nebo sušenky. Poté se peče asi 30 min. v troubě při teplotě max 95°C a dále se dosušuje na vlhkost cca 10%. Musí se ale počítat s tím, že v pečených granulích je množství lepku, který je z technologických důvodů potřebný k jejich výrobě.

Takto připravené husté křupavé granule jsou chutné, zachovávají si chuť původních surovin a není třeba provádět nástřik jejich povrchu tuky a přidávat další zesilovače chuti.

Nevýhodou pečených psích granulí, především z hlediska prodejců, je jejich snížená trvanlivost a tudíž není možné je dlouhodobě uskladnit. Tuto nevýhodu však vyvažuje řada výhod – takto vyrobené psí granule mají vyšší nutriční hodnotu, jsou pro psa stravitelnější a v žaludku nebobtnají, jsou též zdravější a chutnější než většina extrudovaných granulí.

 

Obsah vody v granulích

Granule pro psy většinou obsahují 8 až 12% vody. Obsah vlhkosti vyplývá ze skutečnosti, že 10% vlhké krmivo psům ještě chutná, ale už nechutná plísním a bakteriím, které by ho mohly - navzdory obsaženým konzervantům – znehodnotit.

 

Skladování granulí pro psy

Od okamžiku, kdy je každá ze surovin používaných v granulích sklizena, začínají její nutriční hodnoty klesat.

Rychlost, kterou živiny degradují je závislá na tom, jak jsou psí granule skladovány. Chcete­li v granulích uchovat co nejvíce hodnot je nejlepší je skladovat ve vzduchotěsné nádobě. Kvalitní, pevná nádoba také pomůže ubránit granule před “neoprávněnými nájezdy” psa, když zrovna nejste doma. Granule pro psy by měly být uchovávány na chladném, suchém místě, zatímco mokré krmivo by mělo být po otevření v chladu a mražené by se mělo rozmrazit těsně před krmením.

 

Jak skladovat granule lisované za studena

Za studena lisované granule jsou složeny z přírodních produktů, bez konzervantů a s přirozenými surovinami. Granule vyrobené za studena sice vydrží delší dobu než je uvedeno na obalech, ale žádné surovině dlouhá skladovatelnost neprospívá, především chuťově.

Proto doporučujeme skladovat za studena lisované granule max. 3 měsíce od zakoupení v chladu, suchu a temnu při teplotách ideálně cca 12°C. Tak zůstanou granule čerstvé, a hlavně pro psa chutné ! Uchovávejte v prodyšných obalech - papírový, nebo PP pytel ( na obilí ), ne však v PVC obalech (igelitový sáček, taška, pytel aj.). Obaly s krmivem mějte na podložce - paleta, karton, dřevo, ne na holém betonu, či železu.