Sacharidy

Sacharidy

Doporučené množství sacharidů v krmivu

Sacharidy (uhlohydráty nebo uhlovodany) nejsou pro psy zcela nezbytné, jelikož pes umí účinně využívat aminokyseliny z bílkovin pro syntézu glukózy v játrech. To ale neznamená, že sacharidy nehrají ve výživě psů žádnou roli. Dodávají psovi energii, při výměně látkové vytvářejí teplo a slouží jako stavební kameny pro vytváření jiných živin, např. aminokyselin.

Dostatečný přísun sacharidů v období březosti pozitivně ovlivňuje vývoj plodů a v době kojení tvorbu mléka. Někteří autoři uvádějí spojitost nadměrného příjmu sacharidů a výskytu dysplazie kyčelního kloubu.

Zdroj: Procházka Z, Chov psů, 2005

Obsah sacharidů poukazuje na obsah rostlinných surovin v krmivu. Nejvýznamnějším sacharidem je škrob. Je obsažený v obilovinách, luštěninách a hlízách (brambory, batáty, maniok). Zatímco jednoduché cukry, jako je glukóza nebo sacharóza, dokáží psi trávit syrové, bramborový škrob a polysacharidy obsažené v luštěninách je nutné pro dobrou stravitelnost tepelně upravit.

Cukry a sacharidy snižují stravitelnost bílkovin v tenkém střevu. Lehce stravitelné škroby (rýže, oves) o 5%, hůře stravitelné sacharidy obsažené v luštěninách až o 20%!

Zdroj: Jürgen Zentek, Ernährung des Hundes

Pes by měl mít v krmné dávce optimálně 20 - 40 % využitelných sacharidů. Nadbytek sacharidů je v těle přeměněn na tuk a ukládán. To vede ke vzniku obezity a přispívá k rozvoji diabetu.

NFE - obsah sacharidů

Obsah sacharidů v krmivu se vypočítává jednoduchým odečítáním ostatních živin. Konečná hodnota se nazývá NFE (Nitrogen Free Extract), což je vše co zůstane v krmivu po odstranění vody, bílkovin, tuků, vlákniny a popele.

NFE = 100 – (hrubá bílkovina + hrubý tuk + hrubá vláknina + vlhkost + popel), vše v procentech.

Při uvádění obsahu sacharidů na našich stránkách používáme hodnoty NFE.