Krmení štěňat

R Updated Listopad 20, 2023
4771
berkay-gumustekin-ngqyo2AYYnE-unsplash
Štítky
Krmení psů

Krmení štěňat od odstavení do 8. týdne

Štěnata začínáme krmit pevnou stravou během odstavení. Odstavení je proces, kdy štěňata přechází z mateřského mléka na pevnou stravu. Seznamovat se krmivem určeným pro štěňata začněte nejdříve po dovršení 4. týdne života. Štěňata by měla začít jíst pevnou stravu celkem přirozeně a přitom si stále brát mléko od své matky.

Během následujících dní štěňata žerou stále více a více pevné stravy a matka produkuje méně a méně mléka. Proces odstavení většinou trvá kolem 10 dní.

Pokud budete štěněti dávat granule pro štěňata, přidejte teplou vodu a rozmačkejte granule do kašovité konzistence. Štěňata potřebují alespoň 4 malé porce denně.

Během 5-6 týdne můžete začít krmit štěňata pevnou stravou nebo granulemi pro štěňata.

 

Krmení štěňat od 8. týdne do dospělosti

Ve věku 8 týdnů je štěně fyzicky i psychicky vyvinuto natolik, že se může bezpečně přemístit do nového domova. Přesun do nového prostředí, bez matky a sourozenců je nejvíce stresový okamžik v životě štěněte. Proto je důležité udělat vše pro to, aby se mu přesun co nejvíce ulehčil. Měnit krmivo v tomto období by štěněti pouze přidalo na stresu. Krmte jej alespoň po dobu 2 týdnů krmivem, kterým je krmil chovatel. Pak může štěně postupně přejít na nové krmivo.

Největší denní přírůstky dosahují štěňata ve 3 a 4 měsících. V těchto měsících mají také největší spotřebu krmiva. Později, kdy budou štěňata dorůstat, budou vyžadovat krmiva méně. Po dosažení váhy v dospělosti je důležité přejít na krmivo pro dospělé psy a držet se instrukcí jak krmit dospělé psy, aby se předešlo zvýšení jejich tělesné hmotnosti.

Ještě než si štěně přivezete domů měli byste být rozhodnuti jak a čím budete svého psa krmit. V závislosti na velikosti plemene bude množství krmiva, jeho obsah surovin a poměr živin rozdílný. To proto, že štěňata trpasličích plemen dosahují již po 3 měsících 50% váhy v dospělosti, zato štěňata obřích plemen jenom 25%. Malá plemena mohou dosáhnout plné velikosti v 9 měsících, zatímco velká plemena mohou pokračovat v růstu až do 18 měsíce věku.

 

Krmení štěňat malých a středních plemen

Krmivo pro štěňata psů malých a středních plemen by mělo obsahovat vyšší obsah bílkovin a tuků.

 

    Krmení štěňat velkých o obřích plemen

U štěňat velkých a obřích plemen by krmivo s vysokým podílem tuků, ale také sacharidů podporovalo příliš rychlý růst a vést ke kloubním problémům jako např. dysplazie. Někteří autoři uvádějí spojitost nadměrného příjmu energie a výskytu dysplazie kyčelního kloubu (Procházka, 2005).

Výběr vhodného krmiva a správné dávkování může výrazně snížit riziko vývoje dysplazie a to zejména proto, že výživové požadavky u velkých a obřích plemen jsou rozdílné, než u plemen malých nebo středních.

 

Proč mají štěňata velkých a obřích plemen větší riziko vývoje skeletálního onemocnění v porovnání s malými plemeny

  • rostou velmi rychle
  • zůstávají mnohem déle štěňaty

Například, velikost Labradorského retrievera se během prvního roku po narození zvětší až 70 krát. Mnoho štěňat velkých plemen roste a je považováno jako štěně až do stáří 24 měsíců.

Rychlý růst znamená překotný vývoj kostí, přičemž se zvyšuje možnost jejich nesprávného vývoje. Rychlý růst tak dělá velká plemena velmi citlivá k výživové nerovnováze.

 

Mýtus o bílkovinách

V internetu je spousta dezinformací o tom, jak krmit štěňata velkých plemen. Mnozí tvrdí, že vysoký obsah bílkovin v krmivu může vést k dysplazii kyčelních kloubů. Pro toto tvrzení ale neexistuje žádný důkaz.
Pokud tedy není množství bílkovin problém, tak co tedy?

 

Dysplazie kyčelních kloubů velkých psích plemen má 3 prokázané příčiny

  • Genetiku
  • Překrmování
  • Nepřiměřené množství vápníku v krmivu

Genetiku ovlivnit nemůžeme, můžeme ale zamezit překrmování. Méně kalorií a přiměřené množství vápníku omezí možnost vzniku dysplazie.

 

Příliš mnoho vápníku

Ukazuje se, že příliš velké množství vápníku v krmivu pro štěňata velkých plemen zvyšuje riziko skeletálních onemocnění. Důvodem je, že štěňata mají s regulací vstřebávání vápníku ve střevním traktu problém. Nejen vysoké, ale i příliš nízké množství vápníku může vést k poruchám ve vývoji kostry.
Je proto velmi důležité, aby byl obsah vápníku společně s obsahem fosforu uveden v deklaraci všech kompletních komerčních krmiv. Jejich vyváženost je extrémně důležitá.

Dle odborných studií má krmivo pro štěňata velkých psích plemen obsahovat:
1.2 až 1.8% vápníku
1.0 až 1.6% fosforu
Poměr mezi vápníkem a fosforem je 1 až 1,8 : 1

Granule pro štěňata velkých psů se tak svou skladbou živin více podobají granulím pro dospělé psy. Obsah živin v nich je optimalizován pro pomalejší růst.

 

Krmení štěňat granulemi

Pokud jste se rozhodli krmit granulemi podívejte se, jak vybírat krmivo a vyberte si z nabídky granulí pro štěňata a juniory ty, které budou pro vaše štěně optimální. Někteří výrobci prodávají granule pro štěňata pod názvem "puppy" nebo "puppies" jiní je označují jako granule pro juniory "juniors". Granulemi pro štěňata můžete krmit štěňata od od odstavení až do dospělosti, setkáme se ale také s granulemi pro juniory od 4 měsíců do dospělosti.