Testy krmiv pro psy - testy granulí

M Updated Listopad 20, 2023
4673
Štítky
Krmení psů

testy krmivJako spotřebitelé se často setkáváme s testy na nejrůznější produkty. Krmiva pro psy jsou ale zkušebními laboratořemi testována jenom sporadicky. Jako příklad uvádíme testy granulí pro psy známé instituce Stiftung Warentest v Německu z roku 2016 - respektive v roce 2010 a testování granulí pro psy časopisem dTest v roce 2016, respektive 2006.

 

Poskytují testy krmiv pro psy skutečně pomoc, kterou spotřebitelé hledají?

Aby se daly testy krmiv pro psy správně posoudit, je nutné znát testovací proces a porozumět mu. Organizace Stiftung Warentest i dTest posuzovali jak které granule odpovídají doporučením FEDIAF a AAFCO pro kompletní krmiva ohledně bílkovin, tuků, minerálů a vitamínů. Tudíž hodnotí, zda obsah výživových látek obsažených v krmivu splňuje minimální denní potřebu psa, a zdali se liší výživové hodnoty uvedené na obalu od naměřených hodnot.

V těchto testech se nehodnotí původ živin, obsah a kvalita surovin ani obsah těch denaturovaných, čí použití umělých aditiv a nežádoucích chemikálií (s výjimkou aflatoxinu obsaženém v krmivech s obilovinami). Dle vyjádření dTestu přesné množství masa v krmivu ani laboratorně zjistit nejde.

Tyto testy podávají informace o zdravotní nezávadnosti toho kterého krmiva a ta je, až na malé výjimky, dodržena. Výsledek testů také ukazuje, že výrobci testovaných krmiv dodržují zákonná ustanovení o povinné deklaraci. Výsledkem posledního hodnocení byly známky od uspokojivé až po velmi dobré. Ve skutečnosti to znamená, že pes může být krmen všemi testovanými krmivy bez obav z nedostatku některé důležité živiny.

 

Jakou vypovídající hodnotu testy psích krmiv mají?

Bohužel, v těchto testech krmiv pro psy nejsou zkoumána ani posuzována některá podstatná kriteria.

  • Testy se vůbec nezabývají nejdůležitějším faktem, že pes je všežravý masožravec, a že tomu by mělo odpovídat surovinové složení psího krmiva
  • Nenajdeme zde odpovědi na zásadní otázky týkající se stravitelnosti a využitelnosti výživových látek použitých surovin.
  • V testech na psí krmiva nenajdeme měřítko, které by posuzovalo kvalitu použitých surovin. Je velký rozdíl, zda je v krmivu použito maso nebo "vedlejší výrobky živočišného původu".
  • Testy nezkoumají množství masa a nerozlišují původ zdroje bílkovin. Obiloviny posuzují jenom jako zdroj bílkovin. Neberou v potaz, že vysoký obsah vysokoglykemických surovin v krmivech je původcem dnešní epidemie otylosti psů a inflace civilizačních nemocí jako cukrovka.
  • Nenajdeme zde měřítko o obsahu jiných výživových surovin, které sice leží mimo všeobecná vědecká doporučení, ale jsou více než důležité. Jde například o hodnotné byliny nebo extrakty ze zelených mušlí, které teprve skutečně vyvážené krmivo kompletují.
  • Tyto testy krmiv se nezajímají o to, zda v testovaných psích krmivech byla použita umělá (chemická) ochucovadla, barviva nebo konzervanty.

Podívejte se jak hodnotíme krmiva pro psy my!

 

Testy krmiv - co doporučujeme?

Testy krmiv pro psy v podobě jak je známe dnes slouží maximálně k orientaci jak které krmivo splnilo doporučené minimální hodnoty živin. Jsou daleko od toho objektivně posoudit a vybrat hodnotné a zdravé krmivo s kvalitními potravinami odpovídajícími skutečnosti, že pes je ve své podstatě stále ještě masožravec.

Buďte jako zákazník a spotřebitel ostražitý a opatrný při volbě krmiva pro svého psa. Čtěte pozorně deklaraci surovin, která je vytištěna na každém obalu. 

Informujte se o rozdílech v kvalitě komečních krmiv a granulí. Na těchto stránkách naleznete spolehlivé informace a rady jak vybrat skutečně kvalitní krmivo.

Porovnejte si krmiva v naší recenzi a hodnocení krmiv a vyberte svému psovi to nejlepší krmivo dle vašich představ.