Jaké jiné složky může psí krmivo obsahovat

R Updated Listopad 20, 2023
3590
anh-nguyen-kcA-c3f_3FE-unsplash
Štítky
Posouzení surovin

     CelulózaPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Celulóza je stavebním prvkem rostlin a obsahuje vlákninu. Vláknina je v určitém množství velmi prospěšná pro dobré trávení. V některých komerčních krmivech bývá celulóza používána jako její zdroj.

Celulóza se vyrábí ve formě prášku (bez zápachu), nejčastěji z papíru nebo buničiny! V případě úplného odstranění ligninu z celulózy je její stravitelnost cca 40 - 50%.

Pokud je v krmivu pro psy uvedena pouze pod názvem "celulóza" je důvodné předpokládat, že jde právě o tento typ.

Užití této práškové celulózy v krmivech je velmi kontroverzní a mnozí odborníci na psí výživu doporučují se jí úplně vyhnout. Je lépe vybírat krmiva pro psy, které jako zdroj vlákniny používají jiné suroviny jako mrkev, zelí, řepa, vojtěška a jiné.

 

CukrPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Je-li cukr obsažený v produktech pro psy jde o přísadu zcela nevhodnou. Výrobce se snaží pravděpodobně zakrýt případné nedostatky krmiva jinou chutí. Není žádný důvod, aby byl cukr do krmiva přidáván.

Mohou přijít být uvedeny mnoha způsoby (cukr, karamel, sirup, sacharóza, atd.) a mohou pocházet z celé řady zdrojů (kukuřice, pšenice, cukrové třtiny, cukrové řepy, atd.). Bohužel příliš mnoho cukru může mít stejně špatné účinky u psů, jako u lidí. Vysoký obsah cukru ve stravě může být spojen s hyperaktivitou, hypoglykemii, obezitou a dalšími nemocemi a proto bychom se měly této složce vyhnout.

 

     Dřevěné uhlíVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Jedná se o velmi hodnotnou přísadu. Ve stravě obsažené dřevěné uhlí pohlcuje plyny, které vznikají z potravin živočišného i rostlinného původu.

 

     GlycerinSurovina průměrné kvality.

Glycerin (glycerol nebo také E422) je součástí všech živočišných a rostlinnýc tuků. Vzniká jako vedlejší produkt například při procesu výroby mýdel saponifikací oleje nebo při výrobě bionafty z řepkového oleje. Glycerin je pro svoji nasládlou chuť a kalorickou hodnotu povolen v předepsané míře jako přírodní energetický doplněk krmiva. Má za úkol zvýšit viskozitu potravin a zahušťovat pokrmy. Používá se jako zvlhčující látka za účelem udržet potraviny vlhké, aniž by vlhkost urychlila jídlo v rozkladu. Do krmiva se přidává také z důvodu sladké chuti jako zchutňovadlo pro zvyšování atraktivity krmiva u psů. Vedle přírodního glycerinu se můžeme setkat i s průmyslově vyráběným glycerinem z ropy. V krmivech pro psy je nemožné rozpoznat jakým způsobem byl glycerin vyroben.

"Má stejnou kalorickou hodnotu jako cukr. Je slabě jedovatý, v nižších dávkách způsobuje bolesti hlavy či zvracení, ve vyšších dávkách může způsobit i poškození jater. V nízkých koncentracích je prakticky neškodný. Nejnižší toxická dávka pro člověka je 1,5g/1 kg váhy." (zdroj: Acetrade/www.glycerin.cz)

 

     HydrolyzátPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Hydrolyzát (digest) je bílkovina, která byla pomocí chemické nebo enzymatické hydrolýzy rozložena do jejich základních aminokyselinových řetězců. Jde o široce používaný přípravek ke zlepšení chuti psího žrádla.

Během štěpení proteinů vzniká také monosódium glutamát (glutaman sodný - MSG). Glutaman sodný (kód E621)  je v lidské výživě klasifikován jako potravinové aditivum a zesilovač chuti a je spojován se závislosti na jídle. Glutaman sodný obsažený v hydrolyzovaném proteinu nemusí být jako takový deklarován. Toto umožňuje výrobcům potravin skutečné množství glutamanu sodného v potravinách zatajit.

Berte na vědomí, že hydrolyzát není výrobci na seznamu složení produktu vždy deklarován. Pokud si nejste jisti jestli vámi vybraný produkt obsahuje hydrolyzát, kontaktujte s dotazem výrobce.

 

Podřadna, kontroverzní matouci surovina.

     Chlorid draselný (E508)

Chlorid draselný - zdroj kalia. Často se používá jako zvýrazňovač chuti dodávající slanost – používá se jako náhražka chloridu sodného (kuchyňské soli) např. při hypertenzi nebo jako látka kontrolující pH. Rovněž změkčuje maso.

V běžných dávkách je neškodný, při předávkování je z těla vylučován ledvinami. Podle některých zdrojů se mohou po opakovaném požití ve výjimečných případech objevit malé vředy v trávicím traktu. Vyšší dávky mohou způsobit podráždění žaludku a střev, projímavé účinky, slabost nebo oběhový kolaps.

Draslík se v dostatečné míře nachází v potravinách. Vysoký obsah draslíku je v banánech, ve špenátu, v sušených meruňkách, bramborech, masu, v malinách, ořeších a podobně. Obsahuje-li granulované krmivo pro psy dostatek masa, zeleniny není nutné přidávat ve formě doplňků.

 

     Kieselgur - křemelinaSurovina průměrné kvality.

Kieselgur (také křemelina) je německé slovo pro měkkou, vysoce porézní, sedimentární horninu zvanou diatomit. V psím žrádle plní funkci podobnou aktivnímu uhlí, které absorbuje toxiny ve střevě a snižuje plynatost. Je mírně abrazivní, takže může také pomoci k odstranění zubního plaku.

 

     OchucovadlaSurovina průměrné kvality.

Termíny "ochucovadlo, aroma ap.” může znamenat jakýkoliv výtažek z kterékoliv potraviny, Pokud jsou na obalu uvedena, je jejich funkce v krmivu spíše aromatická, než výživná. Tento široce významový pojem může odkazovat na cokoliv, od bylin nebo výtažků z masa, až po umělé ingredience, které mohou např. způsobit problémy při trávení.

 

     Pivovarské kvasnice - droždíVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Vznikají jako vedlejší produkt při výrobě piva. Jsou tedy čistě přírodním produktem.

Pivovarské kvasnice jsou velmi hodnotnou potravinou s vysokým obsahem všech vitaminů řady B. Obsahují všechny esenciální aminokyseliny, minerály a stopové prvky. Pivovarské kvasnice jsou velice vhodným doplňkem výživy, protože mohou nahradit velmi nákladné vitaminové doplňky pro psy. 

 

     Speciální přísadyPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Pojem deklarovaný jako "zvláštní složky, nebo zvláštní přísady" může označovat doslova cokoliv a je nemožné zjistit, co je takovým označením doopravdy míněno. Jako vždy, tam, kde dochází k nejasné deklaraci složení, doporučujeme předpokládat to nejhorší a hledat jiné krmivo.

 

     SůlPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Sůl neboli chlorid sodný je obvykle přidávána do krmiv pro zvířata jako látka zvýrazňující chuť a vůni. Nadměrné množství soli má stejný dopad na zdraví psů jako na zdraví lidí. To je zvláště důležité, pokud má váš pes v anamnéze srdeční problémy nebo vysoký krevní tlak.

Sůl coby minerál je obvykle již dostatečně přítomna v samotných surovinách pro výrobu krmiv. Proto není nutné sůl do psího krmiva přidávat.

To samé platí, pokud psovi připravujeme krmení doma. I tady je důležité jídlo nesolit!

 

     Tuky a olejePodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Z nutričního pohledu jsou tuky a oleje dvě slova pro stejnou věc. Široký výraz "oleje a tuky" zahrnují všechny oleje a tuky z libovolného rostlinného nebo živočišného zdroje. Stejně jako všechna zvířata i psi potřebují určité množství tuku ve stravě pro přežití.

Tuky se přirozeně vyskytují v mnoha typech potravin, ale protože mají psi tuk velmi rádi, často se do krmiv přidává ve větší míře. Pro vybíravé psy je to může být dobrý nápad, podívat se na krmiva s vyšším obsahem tuku, ale je třeba být opatrní, protože příliš mnoho tuku může vést ke stejným problémům jako u lidí.

Obecné pojmy jako "oleje a tuky" mohou zkomplikovat výběr správného krmiva pro vašeho psa jelikož nevíme, o jaký tuk jde. Mohou to být kvalitní oleje a vysoce kvalitní živočišné tuky, ale také to mohou být oleje a tuky s nízkou kvalitou, potenciálně škodlivé, nebo vysoce tepelně zpracované.

Protože je nemožné vědět, jaké oleje nebo tuky byly použity, obecně doporučujeme předpokládat to nejhorší a vyhnout se potravinám s takto označenou složkou. To je zvláště důležité, pokud váš pes je náchylný k dietních intolerancí.

 

     Vývary, šťávy z masaSurovina průměrné kvality.

Tímto označením může výrobce pojmenovat širokou škálu surovin, použitých v krmivech pro zvířata. V mokrém krmivu se tento pojem týká vody, ve které byly tyto složky vařené, proto vývar. Občas však může být do vývaru přidávána sůl, aniž by byla uvedena v deklaraci krmiva. U suchých krmiv jde převážně o přírodní aromatické přísady, které jsou stříkány na krmiva na konci jejich výroby. Jedná se obvykle o kombinace masových šťáv a olejů. Protože ale v podstatě neexistují žádná pravidla pro složení takových přísad ve zvířecích krmivech, dochází často k záměně méně hodnotnými náhražkami, což v důsledku vede k horšímu trávení.