Byliny v krmivech pro psy

R Updated Listopad 20, 2023
2030
markus-spiske-6hDDnisCRMk-unsplash
Štítky
Posouzení surovin

Při krmení psa a i v komerčních krmivech se stále více používají různé byliny a jejich směsi. Odůvodňuje se to různými argumenty, většinou jejich údajnou zdravotní prospěšností. Tato oblast se často pohybuje v šedé zóně mezi výživou a zdravotní terapií. Ohledně jejich účinku existuje v současné době málo na psech ověřených studií.

Sice existují byliny, které mohou psům s určitými zdravotními problémy pomoci, tyto ale musí být cíleně nasazeny a ne pravidelně denně zkrmovány v neúčinně minimálních dávkách, jako například v deklaraci surovin na obrázku.

Bylinky nejsou nezbytným doplňkem psí stravy, pes se bez nich obejde. Při správné volbě však mohou pozitivně působit při trávení hlavních složek potravy. Do krmiv se přidávají nejen za účelem dobrého trávení, ale i pro zvýraznění nebo změnu chuti.

 

   BylinySurovina průměrné kvality.

Různé jednotlivé byliny mohou být pro psy prospěšné. Obecné pojmy byliny, kuchyňské byliny, bylinný mix atd. mohou ale odkazovat na všechny rostliny s listy, semena nebo květiny používané pro jejich chuť, aroma, nutriční složky a léčivé vlastnosti. To samozřejmě zahrnuje velké množství složek s velmi odlišnými vlastnostmi a kvalitou. Pokud výrobce psího krmiva neuvede jmenovitý obsah bylin, ale pouze pojem byliny, může to být z důvodu, že chce skrýt jejich skutečné složení v krmivu nebo proto, že se směs mění od šarže k šarži anebo, aby zabránil konkurenci znát recepturu.

Jako u všech ostatních surovin, pokud neznáme přesné složení použitých bylin, nedoporučujeme psovi takové krmení podávat.

 

   Harpagofyt ležatýVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Harpagofyt ležatý (devil´s claw) nebo také nazývaný Ďáblův dráp je rostlina, která roste v pouštích jižní Afriky. Po staletí se používá k léčbě artritidy, protože stejně účinně jako léky na artritidu dokáže snížit bolestivost a zlepšit hybnost postižených kloubů, což prokázali i klinické studie. Vzhledem k vysoké ceně této rostliny se v psím krmivu používá velmi zřídka.

 

   RozmarýnVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Rozmarýn se někdy v psím krmivu používá v celé své formě, ale častěji se používá olej z rozmarýnu coby přírodní konzervační prostředek. Bylinkáři je rozmarýn považován jako přírodní stimulant. Rozmarýnový olej (známý jako extrakt z rozmarýnu) je silný antioxidant, který dokáže účinně bránit žluknutí olejů a tuků obsažených v krmivu. Rozmarýnový olej jako antioxidant může rovněž přispět ke snížení rizika rakoviny.

I když je pro většinu psů dobrý, nedoporučuje se podávat psům trpícím epilepsií, protože může zvýšit výskyt nebo závažnost záchvatů. Také se nedoporučuje v průběhu březosti u feny, protože může ovlivnit funkci dělohy (může vyvolat stahy a tím předčasný porod štěňat).

 

   Zelený čajVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Zelený čaj a jeho Extrakt obsahuje výkonné zdraví prospěšné antioxidanty, zvané katechiny, mající dalekosáhlé přednosti. Zvláště pozitivně působí na kardiovaskulární systém.