Jestli jste někdy měli doma štěně, nemohli jste...
Trend zdravého životního stylu uhodil v 21. století i na svědomí...
Hodnotíme - Radíme - Srovnáváme
V poslední době jsou luštěniny jako hrách, čočka, fazole často používány jako alternativní složka komerčních krmiv. Luštěniny v krmivu pro psy jsou přitom spíše následkem hysterie “jenom prosím žádné obiloviny v krmivu”, než že by poskytovaly pro výživu psa větší prospěch.
Luštěniny obsahují vysoké množství bílkovin (cca 21 - 34%). Bílkoviny z luštěnin jsou ale hůře stravitelné, než jiné rostlinné bílkoviny. Obsah minerálů a vitaminů je podobný jako v obilovinách.
Luštěniny obsahují vysoké množství vlákniny, která snižuje celkovou stravitelnost krmiva.
Vedle sacharidů, které jsou stráveny v tenkém střevu, obsahují luštěniny v tenkém střevu nestravitelné oligosacharidy. Ty pak v tlustém střevu fermentují a způsobují potíže (průjem, nadýmání).
V každém případě musí být luštěniny před požitím tepelně zpracovány, neboť obsahují různé antinutriční látky (taniny, lektiny, glykosidy, alkaloidy), které se tepelnou úpravou zčásti deaktivují.
Výše vyjmenované nutriční vlastnosti luštěnin proto omezují jejich používání do krmiv na 5 - 10% na krmnou dávku.
Hrachová moučka je prášek, který vzniká mletím pražených zrn hrachu. V malém množství může být velmi prospěšná jako složka krmiva, protože je bohatá na železo a vápník a velké množství vlákniny. Obsahuje také vysoký podíl bílkovin a někdy je používána ve vyšších poměrech jako doplněk bílkovin. Bohužel psi neumí strávit rostlinné bílkoviny stejným způsobem jako bílkoviny získané z masa a bílkoviny z luštěnin tráví ještě hůř.
Bílkovina z hrachu je vedlejším produktem zpracování hrachu a je používána jako zdroj bílkovin v některých krmivech pro psy. Opět by tato bílkovina neměla nahrazovat bílkoviny pocházející z masa. Je třeba také vědět, že hrachová bílkovina neobsahuje žádné jiné živiny.
Sójové boby (sója, sojový protein) jsou pro vysoký obsah bílkovin často přidávána do krmiv jako levná náhražka masa. Bohužel, pro psy jsou bílkoviny v sóji mnohem méně stravitelné než bílkoviny z masa. Její biologická hodnota je o cca 30% nižší než hodnota kuřecího masa. Sója je také označována jako potravinový alergen, a proto je nejlepší se jí vyhnout, obzvláště pokud je váš pes náchylný k alergiím.
Vlčí boby jsou méně alergenní alternativa k sojovým bobům. Jsou přidávány do některých krmiv pro psy jako levný zdroj bílkovin, ale stejně jako všechny rostlinné bílkoviny nemohou nahradit bílkoviny pocházející z kvalitního masa.
Stejně jako olej z pupalky, je i olej z brutnáku lékařského vynikajícím zdrojem kyseliny gama-linolenové (GLA). Kyselina gama-linolenová má protizánětlivý účinek a často se používá k přírodní léčbě artritidy. Má také výborný efekt při kožních problémech.
Extrakt z hroznových jader je silným antioxiantem, který podporuje činnost imunitního systému. Má také protizánětlivý účinek, a proto se doporučuje pro psy, kteří mají alergické kožní problémy. Na rozdíl od hroznů není extrakt z hroznových jader toxický pro psy.
V žádném případě nenahrazujte extrakt z hroznových jader hrozny, protože i velmi malé množství kuliček hroznů nebo rozinek může nenávratně poškodit ledviny!
Lněné semínko obsahuje vysoké množství kvalitní vlákniny a lignany (přírodní antioxidant), velké množství stopových prvků a omega 3 mastné kyseliny. Díky tomuto složení je prospěšné k prevenci rakoviny, zlepšuje činnost srdce a cév, zlepšuje kvalitu srsti atd.
Pupalka je rostlina, která má původ v Severní Americe, ale nyní roste volně po celém světě. Její žluté květy mají tendenci kvést ve večerních hodinách a díky této skutečnosti byla i pojmenována ( Evening Primrose).
Olej ze semen pupalky se používá jako doplněk stravy pro lidi i zvířata kvůli vysoké koncentraci esenciální kyseliny gama-linolenové (GLA). Esenciální oleje, jako je GLA jsou nezbytné pro správné fungování buněk, ale protože si je žádný živočišný organismus neumí vytvořit sám, musí být získávány ze stravy. Pupalkový olej se většinou doporučuje pro jeho přírodní protizánětlivé účinky u psů s kožními problémy a při zánětlivých problémech střev, jako je kolitida a syndrom dráždivého tračníku (IBS).
Olivový olej je vysoce kvalitní doplněk stravy. Obsahuje celou řadu antioxidantů, např. vitamin E a nenasycené mastné kyseliny, které jsou osvědčeným přínosem pro zdraví nejen u člověka, ale také u psů.
Jsou to vlastně slupky semen jitrocele a někdy se přidávají do krmiv pro psy jako zdroj vlákniny pro dobré trávení.
Quinoa je pseudo-zrno. Na rozdíl od opravdových zrn není součástí rostlin (trávy). Jedná se o jednoděložnou rostlinu bohatou na bílkoviny. Stejně ale, jako je tomu v případě ostatních rostlinných bílkovin, je pro psy hůře stravitelná, než-li je tomu u bílkovin pocházejících z masa. Na rozdíl od klasických obilovin obsahuje také esenciální aminokyseliny a stopové prvky - hořčík, mangan a měď.
Vzhledem k tomu, že kvůli vyšší ceně je quinoa v krmivech použíána ve velmi malé míře by neměla vyvolávat alergické reakce.
Řepkový olej je kontroverzní přísada do krmiv pro psy. Mnoho výrobců tvrdí, že je zdravou volbou jelikož obsahuje omega-3 oleje. Kritici ale tvrdí, že jeho poměrně vysoký obsah toxinu kyseliny erukové může být důvod k obavám. Bohužel, je zatím málo solidních důkazů, které by potrvrzovaly nebo vyvracely tato tvrzení.
Slunečnicový olej je lisovaný ze slunečnicových semen.Je obecně považován za jeden z nejzdravějších olejů v psích krmivech a to pro nízký obsah nasycených tuků a bohatý obsah přírodních antioxidantů - vitamin E.
Sojový olej, stejně jako všechny rostlinné oleje neobsahuje cholesterol. Zato ale obsahuje více nasycených tuků, než většina ostatních rostlinných olejů a je obecně považován za olej nižší třídy. Sójový olej neobsahuje sojové bílkoviny, a proto může být psy lépe snášen než samotná soja.
Publikujte u nás! Máte zajímavé téma? Napište o něm článek! Stačí se registrovat a hned můžete začít.
Pracujeme na tom aby tyto stránky byly aktuální. Pokud někde naleznete chybu, chybí vaše krmivo nebo máte nápad jak stránky udělat užitečnější - napište nám.