Trend zdravého životního stylu uhodil v 21. století i na svědomí...
Poslední dobou jsou trendem ve výživě psů bezobilná krmiva. Tažení proti...
Hodnotíme - Radíme - Srovnáváme
Hydrolyzovaný živočišný protein je bílkovina, která byla pomocí chemické nebo enzymatické hydrolýzy rozložena do molekul základních aminokyselinových řetězců. Tyto molekuly jsou tak malé, že nejsou psím imunitním systémem rozpoznatelné a proto nemohou vyvolat alergickou reakci. Z tohoto důvodu jsou hydrolyzované proteiny často doporučované při alergii u náchylných psů.
Hydrolyzovaný protein je kvůli způsobu zpracování kontroverzní látka. Proces chemické nebo enzymatické hydrolýzy je daleko od představ, které mnozí lidé považují jako “přírodní”. Proto je široce kritizován zastánci přírodního krmení.
Z produktů, kde je hydrolyzát obsažen doporučujeme vybírat takové, ve kterých je specifikováno z jakého druhu zvířete a z kterých částí pochází (např. hydrolyzát z kuřecích jater, hydrolyzát z korýšů nebo mušlí atd.), než z těch které udávají jenom “hydrolyzát”.
Dalším sporným bodem u hydrolyzovaného proteinu je, že zpětně už nelze zjistit ze kterých zvířecích částí pochází.
Kolostrum (mlezivo) je druh mléka produkovaného prsními žlázami samic všech druhů savců v době narození mláďat. Pomáhá mláďatům v prvních dnech života. Kolostrum obsahuje vysoké množství protilátek, vitaminů a aminokyselin. Je široce uznávané jako velmi zdravý doplněk jak pro lidi tak i pro zvířata. Pro domácí zvířata je mlezivo získáváno z dojných krav. Přestože kolostrum má menší obsah laktózy než normální mléko, měli byste se mu vyhnout pokud váš pes laktózu nesnáší.
Kostní moučka nebo mleté kosti je do některých krmiv přidávána jako zdroj vápníku a fosforu. Její definice je ale neurčitá, protože může pocházet z různých zvířecích druhů. Pokud váš pes nesnáší určitý druh masa je lépe se kostní moučce vyhnout.
Dle práva Evropské Unie jsou “maso a výrobky živočišného původu” neboli "maso a živočišné deriváty" definovány jako “všechny tělesné části poražených teplokrevných zvířat, čerstvé nebo vhodným způsobem konzervované a všechny produkty a deriváty vzniklé zpracováním teplokrevných poražených zvířat nebo jejich částí."
To je zjevně velmi nejasná definice a nedává nám žádné vodítko o kterou zvířecí část nebo o jaký druh zvířete se jedná.
Je dlužno říci, že přítomnost složky "maso a výrobky živočišného původu" neznamená nutně, že je to špatné, neboť zahrnuje všechny druhy masových tkání, od těch nejlepších až po ty nejhorší. Například někteří výrobci dobrého psího krmiva používají široké pojmy jako tento, aby neprozradili jejich “tajný recept” a některá dovážená krmiva deklarují velmi kvalitní druhy masa jako “maso a zvířecí deriváty” protože zákony nebo celní předpisy jejich země jsou odlišné. Na druhé straně stupnice může být označení "maso a zvířecí deriváty" použito pro podřadné zvířecí produkty včetně těch, které jsou výživově velmi chudé. A protože druh zvířete není určen, výrobci mohou měnit masový zdroj dle toho, co je v dané době dostupné.
Problém s širokými a vágními pojmy jako tento je prostě, že vy nevíte. Tam, kde je uveden se ubezpečte, že označuje také druh zvířete ze kterého pochází a ideálně také, ze které části je. Pokud má váš pes dispozice k potravinové nesnášenlivosti je určitě moudré se "masu a jeho derivátům" a všem jiným neurčitým složkám vyhýbat.
Přestože mléko obsahuje množství prospěšných živin, obsahuje také velký podíl laktózy (mléčného cukru). Stejně jako u člověka, má též i mnoho psů s trávením laktózy velké problémy. Mléčné produkty mohou psům způsobovat bolesti žaludku, nadýmání, průjem a také zvracení. Tato tělesná kondice se nazývá laktózová intolerance. Laktóza je obsažena prakticky ve všech mléčných výrobcích včetně sýrů, jogurtů, smetany, syrovátce a zmrzlině. Pokud má váš pes citlivý žaludek je lépe se mléčným produktům vyhnout
“Vedlejší živočišný produkt” nebo také “výrobek živočišného původu” jsou označení, která se vyskytují v deklaraci surovin některých krmiv pro psy. V každém případě jsou takto označovány části zvířat nebo celá těla zvířat nevhodná k lidské spotřebě.
U kvalitních krmiv se s tímto označením nesetkáte. Tyto složky bývají použity v méně kvalitních krmivech a mohou zahrnovat naprosto všechny odpady při zpracování masa i ty pro psy zcela nevhodné.
Výrobce tak označil jedním názvem odpad, pro který není lepší název. Pokud by byla použita lepší surovina, byla by označena s jasnou deklarací.
Vyhýbejte se krmivům, kde se nachází produkt s tímto označením - bude to ku prospěchu a zdraví vašeho psa.
Vejce jsou dobrým zdrojem levného a vysoce kvalitního proteinu, tuků, různých minerálů a mikroživin. Dříve publikované názory, že některé z tuků jsou cholesteroly, jejichž stravování by se mělo omezit pokud váš pes má problémy s vysokým tlakem nebo srdeční problémy, jsou zpochybňovány novými zjištěními. Například nové doporučení pro lidi stran spotřeby vajec není omezující - cholesterol je základní stavební složka všech buněk, resp. buněčné membrány. Rozhodující je poměr HDL a LDL (hodného a zlého tuku) v krvi - u psů se také normálně vyšetřuje z biochemie. Problém je syrový bílek, který vyvazuje vitamín H - biotin, při této hypovitaminóze dochází k nervovým poruchám a kožním projevům.
Živočišné proteiny (nebo také dehydrované živočišné proteiny) jsou bílkovinné výtažky získané z různých částí zvířecích těl. Mohou pocházet z částí s tak podřadnou hodnotou, že nemohou být zpracovány jiným způsobem při výrobě krmiv.
Vzhledem k procesu výroby je zvířecí protein daleko od představ, které mnozí lidé považují jako “přírodní”. Proto je široce kritizován zastánci přírodního krmení. V krmivech by proto neměly být deklarovány na prvních místech a tím nahrazovat maso, které vedle bílkovin obsahuje další, pro psa důležité živiny.
Z krmiv, kde jsou živočišné bílkoviny použity doporučujeme vybírat takové, ve kterých je specifikováno z jakého druhu zvířete a z kterých částí pocházejí než ty, které udávají jenom “živočišné proteiny”.
Psi, stejně jako všechna zvířata, potřebují k životu tuky. Jako masožravci jsou velmi dobře vybaveni tuky strávit.
Obecně řečeno tuky jsou vedlejším produktem výroby masové moučky. Při zahřívání a mletí masa se v něm obsažené tuky rozpouštějí a vytékají ven. Hotová, suchá masová moučka obsahuje jenom málo zbytkového tuku. Proto se tuk přidává do většiny psích krmiv obsahujících masovou moučku.
Psi mají chuť tuku moc rádi, což svádí výrobce přidat více tuku více než je potřebné a zvýšit tím u psů přitažlivost svého výrobku. Bohužel, jak všichni víme, příliš tuku může způsobit různé druhy problémů. Pokud zjistíte, že váš pes začíná přibývat na váze zvažte použití krmiva s nižším obsahem.
Přestože výraz “drůbeží tuk” není tak špatný jako všeobecný výraz “živočišný tuk, je také nejednoznačný, protože může pocházet z kterékoliv drůbežího druhu jako kuřat, kachen nebo krůt. Používání nejednoznačných výrazů umožňuje výrobcům krmiv měnit složení od šarže k šarži podle toho který tuk je v době výroby levnější. Jako vždy, doporučujeme vybírat krmivo, kde jsou zdroje tuku a olejů jasně uvedeny.
Publikujte u nás! Máte zajímavé téma? Napište o něm článek! Stačí se registrovat a hned můžete začít.
Pracujeme na tom aby tyto stránky byly aktuální. Pokud někde naleznete chybu, chybí vaše krmivo nebo máte nápad jak stránky udělat užitečnější - napište nám.