Prémiové, superprémiové nebo ultraprémiové?

premium-superpremium-ultrapremium

Krmiva pro psy s označením jakosti Economy, Premium, Superpremium, Ultrapremium.

Každý kdo kupuje komerční krmiva se s výrazy ekonomické, prémiové, superprémiové a ultraprémiové krmivo již setkal. Nejedná se o dělení oficiální, ale o dělení používané výrobci.

 

Krmiva Economy

Krmiva ekonomické řady jsou nejméně kvalitní a také bývají nejlevnější.. Nalezneme je především v nákupních centrech. Složení surovin je uváděno po skupinách, což výrobcům umožňuje v případě potřeby měnit složení, aniž by změnu označili na obalu.

 

Krmiva Premium

Prémiová krmiva jsou nejrozšířenější jakostní třídou. Jsou to krmiva střední jakostní třídy, která by měla splňovat všechna kritéria pro dlouhodobé zkrmování.

 

Krmiva Superpremium

Superpremiová jsou krmiva nejvyšší jakosti, jsou vyráběna z výběrových surovin a mají vysokou stravitelnost. Na jejich obalech bývá podrobné surovinové složení.

 

Krmiva Ultrapremium

Některým výrobcům krmiv již označení Superpremium nestačí a aby svá krmiva marketingově odlišili, dali jim název ultraprémiová.

 

Jakostní kategorie nejsou spolehlivým kritériem při výběru kvalitního krmiva

Přestože je označení jakosti pro mnohé chovatele důležitým kritériem při výběru krmiva, minimální kvalita jednotlivých kategorií není nikde definována. Je tedy možné i nekvalitní krmivo označit za superprémiové a tomu přizpůsobit cenu.

To potvrzuje i studie z roku 2013, ve které bylo porovnáváno 17 druhů granulí kategorie economy, prémiových a superprémiových.

Celkové hodnocení kategorií odpovídalo všeobecně vžité představě, že krmiva kategorie superpremium mají nejvyšší obsah bílkovin a metabolizovatelné energie a nejnižší obsah sacharidů, a krmiva nejnižší kategorie economy mají naopak nejnižší obsah bílkovin a metabolizovatelné energie a nejvyšší obsah sacharidů. Přesto byly mezi jednotlivými krmivy v rámci kategorie značné rozdíly. V superprémiové kategorii byly např. granule jedné v Česku velmi populární značky, jejichž hodnoty odpovídaly nejnižší jakostní a cenové kategorii economy.

Z této studie vyplývá, že výrobci používané jakostní kategorie superpremium, premium či economy, nejsou zárukou kvality. Vzhledem k absenci legislativy záleží pouze na morálních zásadách výrobce, zda krmivo nízké kvality označí nižší jakostní třídou, nebo se bude tvářit renomovaně a prodá důvěřivým zákazníkům nekvalitní produkt pod označením Superpremium za přemrštěnou cenu.

My na označení prémium, superprémium nebo ultraprémium nebereme ohled. V našich recenzích hodnotíme jak obsah prospěšných nebo nežádoucích surovin, tak i množství a správný poměr živin v krmivu.