Zuby psa a péče o ně

J Updated Listopad 20, 2023
17909
Zuby psa a péče o ně
Štítky
  • Zajímavosti o psech
  • Zdraví psa

Chrup je vstupní branou do zažívacího traktu. Potrava je mělněna zuby, jazykem promíchána se slinami (první štěpení cukrů) a posunována dále do hltanu. Odtud putuje prací hladkého svalstva do jícnu a žaludku.

Zub je tvořen korunkou - viditelná část nad dásní, krčkem - těsně u dásně a kořenem, který probíhá v dásni do alveolárních důlků a drží zub v čelisti. Zub chrání tvrdá sklovina, za normálních okolností bílá a lesklá ( v mléčném chrupu může být zbarvena do modra). Tělo zubu je tvořeno zubovinou. Tou probíhá kanálek, kde jsou ve dřeni uloženy cévy a nervy. Krček zubu je potažený nažloutlou kostní hmotou, tzv. tmelovinou (cementem).

Bez ohledu na velikost a rasu obsahuje dutina ústní dospělého jedince 42 zubů - 12 řezáků, 4 špičáky, 16 zubů třenových a 10 stoliček. Výměna chrupu probíhá od 4. měsíce věku ( u velkých plemen od 6. měsíce). Mléčný chrup má zubů 28, neobsahuje žádné třenové zuby a stoliček je dvanáct.

Čelist psa kouše silou až 1200 newtonů (to je 120 kg na 1 cm2). Nejsilnější skus mají  mastifové - v průměru okolo 1700 newtonů.

Na rozdíl od člověka, který má zuby uzpůsobené ke žvýkání potravy, psí zuby jsou zašpičatělé a slouží ke zpracování ulovené kořisti. Řezáky uchytí a zamknou kořist, spolu se špičáky trhají potravu. Stoličky proti sobě stříhají kusy masa a drtí kosti.

 

Psi trpí nemocemi zubů

Stejně jako lidé, i psi trpí nemocemi zubů. Opotřebování povrchu zubů se projevuje u starších psů. Malá plemena se dožívají déle, častěji trpí zubním kamenem. Když při výměně chrupu mléčný zub nevypadne, trvalý roste vedle, dochází k deformaci skusu a uchycování potravy. To způsobuje zápach z úst a rozvoj paradentózy. Dáseň je oteklá, bolestivá, může krvácet, zub nedrží v lůžku.

Účinnou prevencí proti vzniku zubního kamene je pravidelné obrušování plaku. Psí žvýkací tyčinky, kromě mechanického čištění, podporují tvorbu slin a odplavení zbytků potravy z mezizubních prostor. Zubní pasty určené pro psy jsou obohaceny čistícími enzymy a na zubní kartáček si štěně snadno zvyká. Z hlediska hygieny chrupu není vhodné granule psovi namáčet.

U psa po výměně chrupu je vhodné kontrolovat stav zubů veterinárním lékařem alespoň jednou ročně.