Pro psa nevhodné nebo toxické potraviny

toxicka cokoladaKakao (čokoláda)

je pro psa zcela nevhodná až toxická potravina. V kakau se nachází theobromin, který je pro psy silně toxický. Vyvolává zejména poškození ledvin a při vyšších dávkách může způsobit úhyn v důsledku srdečního a respiračního selhání. Toxicita závisí na podílu kakaa Např. čokoláda na vaření je 10x více toxická pro psy než čokoláda mléčná.

 

Cibule

Nadměrné množství cibule (>5g/kg váhy psa na den) je škodlivé, neboť obsahuje allyl(propyl)disulfid (APDS), který způsobuje hemolýzu a anémii. Existují vědecké studie, které potvrzují, že cibule skutečně může u psů tento problém vyvolat. Je proto zcela nevhodná ke krmení psů, a to jak syrová tak i vařená.

 

hroznovevinopropsy

Hrozny a rozinky, chmel a makadamové ořechy

K dalším rizikovým složkám potravy pro psy patří hrozny a rozinky, chmel a makadamové ořechy. Hrozny a rozinky obsahují dosud neznámý toxin, který může u psa poškodit ledviny. Ve chmelu je obsažená látka způsobující dušnost, zrychlení srdeční činnosti, zvýšení teploty, záchvaty a dokonce může způsobit úhyn psa. V makadamových oříšcích se nachází toxin, který může poškodit trávicí jakož i nervový systém a svaly psa.

 

Xylitol - umělé sladidlo

Pro psy je nebezpečné také umělé sladidlo xylitol, které bývá součástí různých cukrovinek, bonbónů a žvýkaček. Stimuluje slinivku, která do krve vyloučí velké množství hormonu inzulínu, což vyvolá prudký pokles koncentrace krevního cukru. Otrava nastupuje u psa v průběhu několika málo minut za příznaků slabosti, poruch koordinace, někdy i křečí.

 

Avokádo

Z ovoce je pro psy prokazatelně nebezpečné avokádo. U ostatních druhů ovoce mohou být pro psy nebezpečné nezralé plody, které obsahují velké množství kyselin.

Ovoce, jako např. meruňky, broskve, třešně, hrušky obsahují vysoký podíl jednoduchých cukrů, v trávicím traktu psa  pak kvasí a mohou způsobit nadýmání a průjem.

 

Vejce

Syrový bílek obsahuje avidin, látku, která brání využití biotinu (vitamín H). Problém se však projeví až při konzumaci většího množství syrových vajec. Syrový bílek je pro psa poměrně špatně stravitelný, proto je vhodnější ho povařit. Žloutek je možné psům podávat syrový i vařený.

 

Syrové vepřové maso nebo maso z divokých prasat

Syrové maso z prasete divokého a ve velmi ojedinělém případě i syrové vepřové maso mohou obsahovat virus Aujeszkyho choroby, celosvětově rozšířeného virového onemocnění prasat, ale i dalších zvířat. Prase divoké je přirozeným hostitelem a zároveň rezervoárem viru. Dle Státní veterinární správy je v ČR více než třetina divokých prasat nositelem viru Aujeszkyho choroby.

Aujeszkyho choroba u psů se nápadně podobá vzteklině, není však přenosná na člověka. Zvíře infikované touto chorobou uhyne během 2 dnů.

 

Kořeněné a solené potraviny

Nevhodné pro psy jsou také všechny kořeněné a solené potraviny. Tyto mohou způsobit trávicí potíže, onemocnění jater a ledvin, ale také záněty análních váčků nebo zhoršení kvality srsti.