BARF - krmení psa syrovou stravou

M Updated Listopad 20, 2023
206
84_bibifood-hovezi-kastrol-2
Štítky
Krmení psů

Výrazem BARF označujeme specifický způsob krmení psů - jinak také krmení “syrovou stravou” (syrové maso, vnitřnosti, syrové kosti, syrová zelenina, ovoce).

Stále početnějšími se stávají skupiny chovatelů i majitelů psů, kteří krmí čím dál častěji své psy, jak sami tvrdí původní - přirozenou, tedy přírodní a tudíž zdravou stravou. K této dosti početné skupině příznivců krmení metodou BARF se přiklání i část odborné veřejnosti.

Pojem BARF definovala paní Debbie Tripp z USA. Zpočátku akronym BARF znamenal: Born Again Raw Feeders - znovu zrozen krmit syrově. Časem doznalo toto označení změnu a interpretuje se jako: Bones And Raw Food - kosti a syrová potrava.

 

BARF - syrová strava

BARF je metoda výživy masožravých domácích zvířat. Maso, kosti, zelenina - v tomto smyslu jsou psi a kočky krmeni výhradně syrovým masem, kostmi a zeleninou. Zastánci BARFu se při krmení orientují podle stravovacího návyku vlka a jiných divoce žijících psovitých šelem. Vychází z toho, že psi se vyvinuli z vlků, mají stále stejné trávení a jejich zažívací soustavy jsou si podobné.


Říkají, že:

  • člověk nemusí absolvovat vysokou veterinární nebo „výživářskou“ školu, aby svého psa nebo kočku dokázali krmit zdravějším způsobem, nežli průmyslově vyráběným krmivem.
  • metoda BARF je přirozený způsob krmení psa, jelikož se složením nejvíce podobá jídelníčku vlka. Při sestavování BARF výživy se proto snažíme co nejvíce přiblížit právě jídelníčku vlka, který žere celé kusy zvířat.
  • při vynechání teplotního zpracování (vaření, extrudace) obsahuje syrové maso všechny bioaktivní látky v původním množství a v celém spektru. Důvod, proč je pro výživu psa tento způsob krmení nejhodnotnější.
  • pro skladbu BARF jídelníčku je důležitá vyváženost v čase. To neznamená, že každá krmná dávka musí obsahovat vše co pes potřebuje jako to je u granulí pro psy, které vhledem k jejich neměnnosti musí mít kompletní složení živin. Všechny složky výživy (viz zákon minima) musí pes dostat v časovém rámci 2 až 6 týdnů.
  • při sestavování BARF jídelníčku není chybou krmit občas (pár dní) jednostraně. Jednou třeba jen dršťky a jindy třeba jen masité kosti. Tvrzení, že každá krmná dávka musí být vyvážená je dezinformace od výrobců kompletních krmiv a platí jenom pro průmyslově vyráběná kompletní krmiva.
  • psi krmeni BARFem jsou vitální, zdravě krásní, prakticky netrpí civilizačními nemocemi a žijí déle, než psi krmeni průmyslovými krmivy.
Pozn. redakce:
Mezi veterinárními lékaři je syrová strava zatím předmětem diskusí a sporů.
Mnohé zájemce od krmení syrovou výživou odrazují předsudky, nejistota a rozporuplné informace.
Kritici krmení metodou BARF se obávají nedostatečného zaopatření psů a možného přenosu určitých nemocí.

 Vedle obchodníků kteří nabízejí průmyslová krmiva najdeme na trhu celou řadu specializovaných obchodníků nabízejících celé produktové řady syrové výživy - BARF.

Je v zájmu zdraví našich psů být obezřetný, nepolevovat ve zjišťování informací o složení krmiv, číst pravidelně značení na obalech (v čase se mění) a důsledně dbát na kvalitu. To samozřejmě platí nejen pro BARF, ale všechna ostatní krmiva určená psům.

Zajímavou alternativou krmení může být i krmení vařenou stravou.