Kloubní výživa pro psy

M Updated Listopad 20, 2023
3706
berkay-gumustekin-ngqyo2AYYnE-unsplash
Štítky
Posouzení surovin

V dnešní době obsahuje velká většina krmiv pro psy chondroitin a glukosamin - látky, kterým se často říká kloubní výživa pro psy. V oboru psí výživy je kloubní výživa pro psy velkým tématem. Velká většina krmiv obsahuje chondroitin a glukosamin. Na trhu jsou i doplňky stravy zacílené na kloubní výživu pro psy.

 

Jaký je skutečný účinek kloubní výživy pro psy

Chondroitin sulfát a jeho prekurzory společně s glukosamin sulfátem jsou hlavními složkami kloubní chrupavky. Chrupavka je pojivová tkáň, která slouží ke zpevňování okolních tkání v těle. Kromě chrupavky najdeme chondroitin, glukosamin a MSM i v ostatních pojivových tkáních.

Vysoký obsah chondroitinu a glukosaminu v kloubních tkáních vedl k domněnce, že vysoký obsah těchto látek ve stravě zvýší zásobování těchto tkání chondroitinem a glukosaminem a zabrání předčasnému úbytku chrupavky a případně nahradí její úbytek a její degeneraci v důsledku civilizačních chorob a stárnutí.

Výrobci zdravotních doplňků se vrhli na vývoj a výrobu produktů kloubní výživy s koncentrovaným obsahem chondroitinu a glukosaminu. Pro údajně lepší vstřebatelnost se do nich přidávají další látky jako např. kyselina hyaluronová a MSM (Methylsulfonylmethan - organická sloučenina síry).

Dnes jsou produkty pro kloubní výživu jedním z nejčastěji používaných doplňků stravy, ať již u lidí tak i u psů, především v seniorském věku. Chondroitin, glukosamin a MSM nalezneme nejen u krmiv pro psí seniory nýbrž v široké řadě krmiv pro psy. Jejich účinek mají potvrzovat různé studie. Výrobci kloubních výživ je rádi používají jako argument při prodeji.

Existují ale hlasy které říkají, že mnohé studie vznikly na popud výrobců kloubní výživy a nejsou objektivní. Navíc většina těchto studií není vědecky podložená.

Na druhé straně ale existuje řada nezávislých vědeckých studií, jejichž výsledky hovoří o statisticky nerelevantním nebo žádném účinku chondroitinu, glukosaminu a MSM při léčbě nebo prevenci kloubních nemocí.

Dle informací z odborných kruhů je nejúčinnější prevencí proti opotřebení kloubů pravidelný a dostatečný pohyb.

Zdroje: University of Maryland, Wikipedia - klinické testy chondroitinu a glukosminu, Americká Arthritic Foundation, Revmaliga Česká Republika