Sušený BARF

suseny-barf-1

Marketingová fantazie výrobců krmiv nezná hranic. Pro zlepšení image svých produktů používají někteří výrobci za studena lisovaných granulí název sušený BARF.

BARF je pro mnohé nejlepším způsobem jak krmit psa. Výraz “sušený BARF” si sugestivně přisvojuje kvalitu krmiva typu BARF. Spotřebitelé si mají myslet, že za studena lisované granule jsou suchým BARFem, se všemi jeho plusy. Podívejme se tedy, zda obsah za studena lisovaných krmiv odpovídá krmení typu BARF.

BARF, v angličtině “Bones And Raw Food“, znamená „kosti a syrová potrava“. Při krmení BARFem je nutno dodržovat určité výživové zásady. Vedle syrového masa a kostí (cca 85%) by psi měli dostávat také zeleninu, bylinky a jiné přírodní potraviny (cca 15%), případně podle potřeby nějaké suplementy. Krmivo BARF obsahuje cca 55% bílkovin, 25 - 30% tuku a 14% sacharidů (obsah v sušině).

Jak uvádí jeden z výrobců za studena lisovaných krmiv, “základem receptur je především syrové maso, vejce, kosti, ovoce a zelenina. Podíváme-li se ale na surovinové složení jeho lisovaných granulí zjistíme, že obsahuje cca 40% sušeného masa (dle výrobce odpovídá 78% syrového), cca 30% celozrnné rýžové mouky a bramborových vloček a cca 30% dalších surovin včetně zeleniny a ovoce (nějak tady zřejmě nesedí poměr syrového masa). Obsah surovin se odráží ve složení živin: cca 30% bílkovin, 10% tuku, 4% vláknina, 49% sacharidy (obsah v sušině).

Na první pohled je vidět, že ani obsah masa ani obsah živin v lisovaných granulích neodpovídá ani v nejmenším obsahu v krmivu BARF. V surovinovém obsahu lisovaných granulí nevidíme kosti, které byly uvedeny v základech receptur a navíc tyto za studena lisované granule obsahují přemíru sacharidů.

Z porovnání vidíme, že se jedná o dva zcela odlišné koncepty krmiva.

U opravdového BARFu je základem vysoké množství masa (bílkovin) a tuků. V lisovaných krmivech tvoří největší položku sacharidy, skoro 50%! Nevidíme nic, co by podporovalo tvrzení, že za studena lisované granule jsou sušeným BARFem.

Co myslíte, jsou za studena lisované granule skutečně sušeným BARFem?

Sdílejte svůj názor!