Dle Evropských směrnic jsou přírodní suroviny definovány jako “složky krmiva do kterých nebylo nic přidáno a které byly zpracovány fyzickým způsobem za účelem toho, aby byly vhodné k výrobě a které si zachovaly přírodní složení”.
To vylučuje skoro všechna umělá aditiva (konzervanty, barviva a ochucovadla), složky které byly chemicky zpracovány (běleny nebo chemicky oxidovány) a všechny GMO produkty. Umožňuje to ale nazývat syntetické vitaminy a hydrolyzáty přírodní.
Přestože označení přírodní na obalu může nabídnout mysli klid, měli byste vědět, že jsou zde věci, kterých byste si měli být vědomi.
Jenom proto, že složka je přírodní, nemusí znamenat, že je vhodná pro vašeho psa. Pokud si nejste jisti nějakou složkou krmiva podívejte se na odpovídající článek v sekci Posouzení surovin.
Umělé vitaminy a hydrolyzáty jsou v krmivech velmi rozšířeny, a přestože mohou být nazývány jako přírodní ani jedno z nich přírodní není. Většinu syntetických vitaminů v přírodě nenajdete, mohou být vyrobeny pouze synteticky. Hydrolyzát může pocházet ze zvířecí suroviny, ale proces chemické nebo enzymatické hydrolýzy má daleko od toho co většina lidí považuje za přírodní. Upozorňujeme také, že výrobci krmiv mohou používat obě ingredience bez jejich uvedení v deklaraci surovin.
Mnoho odborníků z výroby krmiv uvádí, že umělá aditiva se do krmiv dostávají zcela běžně formou předem připravených masových mouček a zvířecích tuků. Tyto suroviny jsou zpracovávány a konzervovány ve zpracovatelských závodech a pak dodávány výrobcům krmiv. Výrobci krmiv často netuší nebo se nestarají odkud jejich masové suroviny pocházejí a které doplňky a aditiva obsahují. Pokud je oni sami do krmiva nepřidají, mohou své krmivo deklarovat jako přírodní.
To se samozřejmě neděje u všech krmiv. Mnohé jsou konzervovány přírodním způsobem a stále více výrobců uvádí v deklaraci, že jejich masové a tukové suroviny neobsahují chemikálie.