Prescription diet

Výraz "prescription diet" (předepsaná dieta, krmivo na předpis) budí dojem, že toto krmivo je předepisováno veterináři, to ale není pravda.

Výrobci krmiv s označením prescription diet udělali skvělou práci tím, že využili veterinární praxe k marketingu těchto krmiv. Výrobci prescription diet pořádají pro veterináře školení o výživě, ti jsou pak naklonění doporučovat určité značky krmiv. Nemocničně bílé balení a snadný způsob použití “pokud má pes X, doporučte krmivo Y” jsou určeny k tomu aby prescription diet krmiva ladila s veterinárními ambulancemi a oslňovala zákazníky vědou. Že tento způsob marketingu má úspěch je vidět ve veterinárních ordinacích. Většina jich doporučuje prescription diet krmiva a z jejich nadprůměrných cen získává tučnou provizi. Je snadné pochopit proč veterináři tak snaživě doporučují různé druhy krmiv označených prescription diet.

Ve skutečnosti však nejsou prescription diet krmiva tím co si o nich lidé myslí. Většina* prescription diet krmiv jsou pouze krmiva, a zpravidla ne moc dobrá. Nemusíte být nutričním odborníkem abyste zjistili, že jejich složky jsou stěží průměrné a nikterak neospravedlňují jejich přemrštěné ceny.

Tato krmiva z výživového hlediska neodpovídají tomu co by chtěly být. Přestože mají některé vlastnosti, které by mohly pomáhat s určitými zdravotními stavy, v žádném případě to nejsou léky a obecně nejsou tolik rozdílné od normálních krmiv. Například psi se srdečními problémy by měli mít dietu s nízkým obsahem soli a tuku. K dostání je ale množství krmiv splňujících tato kritéria stejně, jako mnohem dražší prescription diet. Chronické ledvinové problémy vyžadují dietu s nízkým obsahem fosforu a soli, ale znova, prescription diet není jediné krmivo na trhu s nízkým obsahem těchto látek. A pokud se jedná o prescription diet krmiva nabízená pro problémy s trávením, kloubní podporu nebo dokonce pro hubnutí a proti “stárnutí mozku” - správné množství kvalitního krmiva bude mít pravděpodobně stejné, ne-li lepší výsledky.

* Je nutno poznamenat, že ne každá prescription diet by měla být odepsaná. Přes jejich široce průměrné suroviny, mají některá prescription diet krmiva vlastnosti, které jinde nenajdete. Některé diety pro močové a ledvinové kameny například, mají schopnost snížit pH hodnotu moči a pomáhat rozpouštět kameny.

Doporučujeme na krmiva prescription diet pohlížet s dávkou skepse. Pokud vám veterinář poskytne dobrý důvod k vyzkoušení určitého krmiva řady prescription diet, tak jej použijte. Pokud ale chcete nalézt dobré krmivo s menším obsahem “tohoto” nebo větším obsahem “onoho” stojí zato hledat jinde.