Holistické krmivo pro psy

Holistický neboli celostní je výraz popisující tzv. “celkovost”. Např. výraz celostní medicína znamená, že fyzické, psychické a sociální zdraví jsou propojeny a diagnóza a léčení jsou vždy možné jenom s přihlédnutím ke všem aspektům zdraví.

Již pouze význam pojmu holistické krmivo pro psy vylučuje, že krmivo může být celostní, protože strava je jenom jeden z faktorů ovlivňujících psí zdraví. Přesto stále více krmiv je označeno jako holistické. Původně byl tento výraz používán pro krmiva, která měla podporovat celkové zdraví psa  a jako protiklad krmivům, které se zaměřovalo na určité části jako srst, zuby, klouby atd. To je určitě chvályhodný přístup, znamená to ale, že dle této definice by 90% krmiv bylo holistických.

V dnešní době je výraz holistické krmivo pro psy libovolně užíván napříč krmivovým průmyslem a fakticky úplně ztratil svůj význam. Často je používán pro přírodní nebo hypoalergenní krmiva. Vzhledem k tomu, že neexistuje jediné kritérium, které by popisovalo pojem holistické krmivo, mohou výrobci krmiv legálně označovat jejich krmiva jako holistická, bez ohledu na to jaký mají obsah.