Vláknina

Vláknina

Doporučené množství vlákniny v krmivu

Vláknina se nachází především v zelenině a ve vnější části zrna obilovin. Vláknina zahrnuje strukturální sacharidy, které se nacházejí v buněčných stěnách rostlinných buněk a představují základní stavební látky rostlin. Maso vlákninu neobsahuje.

Vláknina v krmivu zaplňuje žaludek a navozuje pocit sytosti, podporuje a reguluje peristaltiku a správnou funkci a zdraví střev, omezuje příjem a stravitelnost krmiva a reguluje konzistenci stolice.

Vláknina funguje také jako pre-biotikum. To znamená, že vytváří vhodné prostředí (slouží jako zdroj potravy) pro “přátelské” bakterie. Tyto bakterie jsou důležité pro správné fungování střev.

Vláknina také zpomaluje trávení ostatní potravy. To může být užitečné zvláště u psů, kteří trpí cukrovkou, protože jim vláknina pomáhá zajistit pomalé a rovnoměrné uvolňování cukru do krve.

Krmivo s vyšším obsahem vlákniny může také pomoci při redukční dietě, protože zpomaluje trávící proces. Pes se tak cítí sytější po delší dobu při méně kalorickém krmivu.

Obsah vlákniny snižuje celkovou stravitelnost krmné dávky a je do určitého množství prospěšný. Každé 1% vlákniny v sušině snižuje stravitelnost organických látek (hlavně sacharidů) o cca 1,6%. Množství vlákniny mezi 2 až 6% v granulích je normální a v pořádku.