Hot new pictures each day

03. kvě 2020 15:38 - 03. kvě 2020 15:42 #131 od redakce
Dieta je při chronické ledvinové nedostatečnosti zaměřena na snížení obsahu fosforu v krmivu. Fosfor je ale nejvíce obsažen v masu, které je pro psa základním zdrojem bílkovin. Pro dosažení vhodného poměru vápníku k fosforu (>3:1) je tedy nutné krmivo doplnit surovinami s vyšším obsahem vápníku a případně podle potřeby přidat další doplňky (např. kalcium karbonát), které omezují absorpci fosforu.

Dietní granule nebo konzervy jsou složeny tak, aby svým živinovým a minerálním složením odpovídaly dietním požadavkům. Přidáním jakékoli další potravinové suroviny navíc se může toto složení změnit s odpovídajícím vlivem na zdraví psa.

Zelené dršťky mají obsah Ca 120 / P 130 mg/100g - pro porovnání poměr u masa je dle druhu Ca 4-20 / P 50-330 mg/100g. Obáváme se, že přidávání drštěk do granulí by výsledné složení živin změnilo. Ovšem velmi malé množství, tj. přidání lžičky rozmixovaných drštěk do granulí tak, aby je jen “ovoněly”, si dovedeme představit. Složení stravy skutečně primárně záleží na hodnotách krevních testů vašeho psa.

Pro dietu na míru se obraťte nejlépe emailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. na MVDr. Markétu Rázgovou, web: vetanimal.cz ( vice informací v sekci: E-shop).

Budeme rádi za sdílení zkušeností na našem webu.
03. kvě 2020 15:37 #130 od Radka
děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. Prosím víte o nějakém specialistovi na jídelníček? A prosím prosím poslední dotaz - moc mu chutnají zelené držky, mohu mu je dávat denně jako ochucení těh konzerv a granulí?
S prvomájovým pozdravem,
Radka
29. dub 2020 18:00 - 29. dub 2020 18:29 #127 od redakce
Chuť a přijatelnost granulí a konzerv můžete zvýšit přidáním malého množství živočišného tuku (hovězí lůj, vepř. sádlo, máslo, rybí tuk). Pozor, dejte aby pes nezačal přibývat na váze.

Připravovat si sám dietní krmení pro psa s ledvinovou nedostatečností vyžaduje znalosti a čas. Základem diety je redukce potravin obsahujících velké množství fosforu, přičemž zároveň dodáváme psovi dostatek snadno stravitelných bílkovin.  

Jako příklad uvádíme návrh dietních krmných dávek, od světově uznávaného výživového odborníka pro psy profesora Dr. Jürgen Zenteka, publikovaných v jeho knize Ernährung des Hundes. Kniha je bohužel pouze v němčině.

Krmná dávka v gramech pro psa s hmotností 15 kg

Restrikce proteinů nízká
145g maso tučné, 20g játra hovězí, 350g brambory vařené, 12g olej rostlinný, 3g rybí tuk, 25g mrkev, 4g kalcium karbonát, 1g kuchyňská sůl.

Restrikce proteinů střední
80g maso tučné, 15g játra hovězí, 25g vejce vařená, 125g ovesné vločky, 10g olej rostlinný, 3g rybí tuk, 20g mrkev, 4g kalcium karbonát, 1g kuchyňská sůl.

Restrikce proteinů vysoká
55g maso tučné, 20g tvaroh/cottage sýt, 135g rýže celozrnná, 26g olej rostlinný, 3g rybí tuk, 20g mrkev, 4g kalcium karbonát, 1g kuchyňská sůl. 

Přepočet na jiné velikosti psů dle jejich váhy - násobek množství uvedeného shora
5 kg = * 0,4 / 10 kg = * 0,7 / 20 kg = * 1,3 / 35 kg = * 2,3/ 60 kg = * 4.

Váha surovin s výjimkou brambor je udaná v syrovém stavu. Rýže, ovesné vločky a mrkev musí být před podáním uvařeny.

Jako doplněk stravy ve všech případech vitaminy A, B komplex a D3 dle doporučení veterináře.

Pomocí  tuků (hovězí lůj, vepřové sádlo, rostlinné oleje) a potravin bohatých na škrob (celozrnné těstoviny, celozrnná rýže, ovesné vločky) je možno obsah fosforu v krmné dávce upravovat.

Použití tučnějších druhů masa zvyšuje chuť a přijatelnost krmiva. Je důležité vědět, že z důvodů nemoci je psovi zle a jeho chuť k jídlu je omezená. Zentek v případech velkého nechutenství doporučuje krmit psa s ruky.

Existuje také možnost nechat si vypracovat dietní jídelníček u specialisty, přesně na míru vašeho psa na základě vyšetření krve.
29. dub 2020 16:21 #123 od Radka
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, čím krmit v případě chrinického selhání ledvin, kdy pes nechce doporučované granule či konzervy. Načetla jsem docela dost literatury, v některých věcech se ale liší. Váš web mi připadě logický a jasně mi odpovídá na otázky typu, jak poznat kvalitní bílkovinu atd. Ale nevím, co mu mám vařit, jak kombinovat stravu, zda dávat vejce či maso nebo zelené držky, které maso, zda syrové či ne atd. atd.
Děkuji mnohokrát!

s pozdravem,
Radka
  • Povoleno: vytvoření nového téma.
  • Povoleno: odpovídat.
  • Není povoleno: přidávat obrázky.
  • Není povoleno: přidávat soubory.
  • Není povoleno: upravovat zpávu.
Moderátoři: redakce