Jak krmit obézní psy

M Updated Listopad 20, 2023
4436
Štítky
Krmení psů

pes na vazeTlustý pes není fit - stejně jako lidé, tak jsou i psi s nadváhou náchylnější k nemocem jako cukrovka, nemoci krevního oběhu a bolavé klouby. Obézní pes žije o 22 měsíců méně než pes štíhlý.

Podívejte se na něj, měl by být vidět jeho zúžený pas a ne válec. Položte na něj ruce. Pod svaly by mělo být snadné nahmatat žebra.

Necítíte žebra? Pes má nadváhu. Chcete ji redukovat? K tomu potřebujete pevné rozhodnutí a plán jak toho dosáhnout.

 

Obezita psů může být vyvolaná jejich zdravotními problémy

Redukce váhy silně obézního psa by měla začít návštěvou veterináře. Ten by měl zjistit jestli obezitu nevyvolalo nějaké onemocnění, nebo jestli jeho zdravotní stav nemůže ovlivnit průběh diety. Veterinář by měl být schopen také poradit se sestavením dietního programu pro dosažení správné váhy psa.

 

Rozhodující je snížit denní příjem energie

Většina návodů na snížení váhy u psů doporučuje odhadnout ideální váhu psa, vypočítat jeho denní energickou spotřebu a pak krmit 50-75% této energické spotřeby. Denní spotřeba energie (množství kalorií) se počítá na středně aktivního psa s cca 1 hod. pohybu psa denně. U více aktivních psů je nutno počítat s cca 20% snížením denní spotřeby energie. Výsledky hubnutí je nutné pozorně sledovat a dle potřeby upravovat.

Snížení kalorií lze dosáhnout snížením dávky současného krmiva, nebo přechodem na krmivo pro redukční dietu.

 

Psí krmivo pro redukční dietu

Ve výživě obézních psů má velký význam zajištění dostatečného množství bílkovin. Při redukci váhy podporují bílkoviny zachování svalové hmoty. Proto nelze při hubnutí považovat za vhodné používání krmiv s nižším obsahem bílkovin než u neobézních dospělých psů.

Kvalitní krmiva pro redukční dietu by neměla obsahovat zvýšený podíl sacharidů (bohužel většina nabízených krmiv jich obsahuje více než 45%), mít snížený obsah tuků (tuky sice obsahují množství kalorií, ale na rozdíl od sacharidů psa na delší dobu zasytí) a obsahovat zvýšené množství vlákniny. Takové krmivo umožní krmit psa stejně velkými dávkami jako byl zvyklý a přitom mu dodat méně kalorií.

Někteží výrobci nabízejí granule pro redukční dietu s vhodným složením živin. Namísto nich ale můžeme použít kvalitní granule určené psí seniory, které mají stejný živinový profil.

Používání dosavadního krmiva

Při používání dosavadního krmiva snižte na počátku redukční diety denní krmnou dávku o 20%. Takže pokud pes nyní dostával 3 odměrky denně by být během diety krmen 2,5 odměrkami.

 

Jak dlouho bude redukční dieta trvat?

To záleží na hmotnosti kterou je třeba zredukovat.

Obecně platné je dosáhnout snížení váhy o 1-2% týdně. Nedoporučuje se snižovat váhu rychle, protože rychlé snížení váhy zvyšuje riziko jejího znovu nabytí po ukončení diety. Po zahájení redukční diety sledujte pozorně váhu psa a upravujte průběžně množství krmiva tak, aby pes nehubl rychleji než 2% týdně. Cílem není co nejrychlejší snížení hmotnosti, nýbrž postupné snížení váhy trvale udržitelným způsobem. 

Pamatujte, množství doporučené denní krmné dávky na obalu krmiva je jenom orientační. Každý pes je jiný a množství krmiva které potřebuje závisí na faktorech jako metabolismus, typ krmiva, stáří psa, kolik má pohybu a v jakém klimatickém pásmu žije.

 

Držte se svého plánu dokud nedosáhnete zdravou váhu

Buďte ve svém rozhodnutí silní ! Navzdory psím prosebným pohledům - váš pes neumře hlady.

Během diety krmte psa častěji, pomůže to držet hlad pod kontrolou. Doporučuje se krmit 2-4 menšími dávkami denně.

Pokud máte více psů krmte je odděleně, abyste zabránili žraní krmiva jiným psem.

Omezte podávání pamlsků nebo zbytků z kuchyně. Nakrmte psa předtím, než si připravujete nebo jíte vaše vlastní jídlo - to může omezit psí žebrání.

Pokud nejste schopni odolat pokušení dát psovi nějaký pamlsek vyberte ty, které obsahují minimální množství kalorií. Například: brokolice, vařené zelené fazolky, mrkev, komerčně nabízené nízko kalorické pamlsky. Pamlsky by neměly nikdy obsahovat více než 10% denní potřeby energie.

Věnujte svému psovi více času. Pokud byste se svého psa tázali, pravděpodobně by vám odpověděl, že vaše pozornost je nejlepší pamlsek, který by mohl mít.

 

Spolupráce všech členů rodiny

Jeden z hlavních důvodů proč někdy redukční dieta selže je, že některý člen domácnosti nebo dokonce soused nedodržuje dietní pravidla. Aby dieta byla úspěšná musí všichni dodržovat pravidla krmení, podávání pamlsků, tělesného pohybu atd.

 

Pohybová aktivita

Vedle snížení množství kalorií ve žrádle je velmi důležité zvýšit jejich spalování. Pohyb je ve skutečnosti mnohem důležitější, než redukční dieta. Programy pohybových aktivit musí odpovídat kondici psích svalů a kloubů, srdci a dýchací soustavě. Volte aktivity vhodné pro svého psa a nepřehánějte. Začněte pomalu a zvolna zvyšujte dávky. Nechte psa odpočinout při známkách únavy jako např. těžkém dýchání. Denní 20 až 60 minutová procházka je dobrý začátek. Také plavání je pro obézní psy výbornou aktivitou, neboť nezatěžuje klouby. Pohyb je výborný způsob jak psovi věnovat svou pozornost a může být náhražkou pamlsků. Pohyb vybuduje psí svaly, zlepší metabolismus a zvýší jeho mentální stimulaci - odvede jeho pozornost od žrádla.

 

Postarejte se o dostačující množství vitaminů, minerálů a mastných kyselin

Pokud krmíte menším množstvím normálního krmiva může to znamenat, že pes dostane méně živin. Více pohybu může vyvolat větší potřebu živin. Vitaminové a minerální doplňky mohou pomoci zaručit, že pes dostane vše co potřebuje. Až donedávna mnoho komerčně vyráběných krmiv neobsahovalo dostatečné množství mastných kyselin a bylo nutné je také zvlášť dodat. Výsledek nedostatečného množství mastných kyselin v psí stravě je suchá, vločkovitá srst. Sledujte srst svého psa. Je možné, že bude potřebovat také mastné kyseliny.

 

Sledujte pokroky hubnutí

Zaznamenávejte si spotřebu krmiva (včetně pamlsků), délku pohybové aktivity a váhu. Zvažte psa jednou týdně. Váhu psa můžete zjistit i vážením na lidské váze tak, že nejdříve zvážíte sebe, pak vezmete psa do náruče a zvážíte se spolu. Odečtem  pak dostanete váhu psa. U velkých psů nezbude, než požádat o možnost vážení u veterináře.

Dobrou a přehlednou pomůckou může být tabulka, pro týdenní záznamy do kolonek.

Fotky vám pomohou zaznamenat postavu psa před, během a na konci diety a ukazují, jak úspěšně redukce váhy pokračuje. Budete překvapeni rozdílem.

Stává se často, že po nějaké době se snižování váhy zastaví a nepokračuje. Neztrácejte naději a pokračujte v dodržování diety.

Po 3-4 týdnech je potřeba vyhodnotit výsledky. V případě potřeby bude případně nutné denní krmnou dávku ještě snížit.

 

Těšte se z výsledku

Po dosažení cíle pogratulujte sobě a svému psovi. Budete ohromeni o kolik mladší a živější váš pes je. Užívejte si delší doby života kterou budete moci se svým šťastnějším a zdravějším psím přítelem prožít.

 

Udržování váhy

Po dosažení cílové váhy zvyšte opatrně množství krmiva a pozorně sledujte jeho váhu. Průběžně upravujte množství krmiva tak, aby již váha neklesala a pokračujte v krmení tímto množstvím.

Při každé změně krmiva začínejte krmit trochu menším množstvím než doporučeným a sledujte váhu psa. Množství krmiva snižujte nebo zvyšujte dle váhy psa. Pravidelně psa važte.

Pamatujte, pohybové aktivity musí pokračovat i po dosažení váhy - choďte se psem na procházky delšími než 1 hodinu denně a dopřejte mu i jiné pohybové aktivity.