Krmení dospělých psů a psích seniorů

R Updated Listopad 20, 2023
4863
jamie-street-s9Tf1eBDFqw-unsplash
Štítky
Krmení psů

Krmení dospělých psů (1 až 7 let)

Množství krmiva pro psa na den závisí na jeho životní situaci a jeho aktivitě. O tom kolik krmiva pes potřebuje podrobně rozebírá článek Jak určit denní krmnou dávku vašeho psa ve kterém naleznete také tabulku s doporučeným množstvím energie pro psy v různých životních situací a dle množství pohybu.

Při krmení komerčními krmivy se držíme krmného doporučení výrobce. Při přechodu na jiné granule je nejlepší začít krmit s mírně nižší dávkou a později upravit množství krmiva dle potřeby. Je důležité by pes neměl nadváhu. Podívejte se na něj, měl by být vidět jeho zúžený pas a ne válec. Pod svaly by mělo být snadné nahmatat žebra. V téhle kondici má svou ideální váhu. Nepřekrmujte jej.

Je vědecky prokázáno, že restriktivní krmení zlepšuje zdraví psa a podstatně prodlužuje jeho život.

 

Aktivní a pracovní psi

Psi, kteří jsou aktivní několik hodin denně přirozeně spálí velké množství kalorií a proto tomu musíme přizpůsobit i krmivo.

Je podstatný rozdíl v krmení "závodních psů" anebo psů v delší pracovní zátěži, jako hlídací a služební psi. Kvalitní krmivo pro psy v dlouhodobé zátěži by mělo mít vysoký obsah kvalitních tuků, zvýšený obsah bílkovin a obsah sacharidů by měl pokrývat "rychlou potřebu" energie.

Někteří výrobci nabízejí speciální "zátěžová krmiva". Bohužel, některá z těchto krmiv pokrývají zvýšenou potřebu energie zvýšeným obsahem sacharidů namísto zvýšeného obsahu tuků a bílkovin. Vhodnou alternativou pro psy v zátěži jsou krmiva pro štěňata a pro březí a kojící feny, která mají vyšší energetickou hodontu.

 

Psi po kastraci

Kastrace dramaticky mění hormonální rovnováhu psa, která zase ovlivňuje metabolismus. Zejména feny (ale také někteří psi) mívají po kastraci pomalejší metabolismus, a proto je nutné snížit jim přísun kalorií v krmivu. Velmi často se stává, že pokud dostávají i nadále stejné množství potravy, tak začnou přibývat na váze. Někteří výrobci vrábějí krmiva pro kastrované psy. Je ale možno používat krmiva pro psí seniory (se sníženým množstvím energie a větším procentem vlákniny) anebo menší dávky krmiva pro dospělé psy.

 

Malá plemena psů

Malá plemena mají rychlejší metabolismus, než velká plemena. To znamená, že potřebují krmivo z vyšší energetickou hodnotou. Mnoho výrobců psích krmiv vyrábí krmiva pro malá plemena, ale když nejsou k dispozici, můžeme jako alternativu využít krmiva pro štěňata. Tyto krmiva mají též vyšší energetickou hodnotu a navíc granule pro štěňata jsou v menší velikosti, což malá plemena preferují.

 

Velká plemena psů

Na rozdíl od menších psů, velká a obří plemena dospívají později. Často dosahují své plné velikosti až od 15 - 18 měsíců, ale zato stáří dosáhnou mnohem rychleji. U obřích plemen je dokonce průměrná délka života kolem 6 - 7 let. Vzhledem k jejich rychlému procesu stárnutí a jejich hmotnosti musí být zvláštní pozornost věnována kloubům. Většina krmiv pro velké psy obsahuje doplňky, které dle výrobců pomáhají podporovat klouby. Jsou to např. chondroitin, glukosamin a MSM. Jejich účinek je ale studiemi zpochybňován.

 

   Krmení psích seniorů ( 7 + )

Jakmile začne pes stárnout, tak stejně jako u lidí, začne jeho metabolismus zpomalovat. To znamená, že jeho energetická hladina postupně klesá a s tím i množství potřebných kalorií. Pokud nesnížíme přiměřeným způsobem jeho denní krmnou dávku začne tloustnout. Mějte na paměti: hubený pes žije podstatně déle, než průměrně živený!

Zajištění bílkovinami zůstává stejné jako u dospělého psa. Výjimkou jsou psi trpící chorobami, u kterých je pak vyžadován snížený příjem bílkovin. Je důležité aby krmivo pro psí seniory obsahovalo potraviny s vysokou kvalitou bílkovin, tj. vysokou biologickou hodnotou a dobrou stravitelností, jako např. maso ze svaloviny, vejce a mléčné produkty. Z důvodů horší stravitelnosti luštěnin a masových surovin obsahujících množství pojivové tkáně, je třeba tyto omezit. Ve stravě psích seniorů by mělo být dostatek vlákniny, na druhé straně zase méně fosforu. Množství fosforu by nemělo přesáhnout 50 mg/den na kg váhy psa. U velmi starých psů je množství fosforu možné snížit až na 30 mg/den na kg váhy. Kvůli silnému tlumícímu efektu v žaludku by krmivo pro seniory nemělo obsahovat ani příliš popela (minerálů)

Většina výrobců krmiv pro psy vyrábí speciální krmiva pro psí seniory s nižším obsahem kalorií. Bohužel, velká část nabízených granulí pro seniory obsahuje nadbytečné množství fosforu i sacharidů.

Samozřejmě že zdraví psí senioři mohou žrát i krmivo pro dospělé psy, pouze v menším množství. Koneckonců v divočině divoká zvířata také nemění svou stravu když zestárnou, ale jedí méně. Při volbě a výběru krmiva pro seniory se držte zde uvedenými doporučeními.

V krmivu pro psí seniory mohou být určité doplňky o kterých výrobci tvrdí, že mohou pomoci při běžných zdravotních problémech postihujících starší psy. Krmivo pro seniory proto zpravidla obsahuje např. rybí oleje, chondroitin, glukosamin, MSM (účinek nebyl dosud studiemi prokázán). Tyto doplňky lze zakoupit i samostatně a přidávat je do krmiva všem dospělým psům.

Většina výrobců krmiva pro psy klasifikuje psy jako “senior” nebo “zralý” od věku 7 let. Ačkoliv jde o dobré měřítko, může se tato věková hranice u různých plemen a jednotlivců lišit. Například, malá plemena začínají stárnout až v 10 letech, zatímco u velkých plemen se mohou projevit některé příznaky stárnutí už v 5 letech. Jako vždy se řídíme podle potřeb jednotlivce, nikoliv pravidlem. Když zjistíte, že váš pes projevuje příznaky stárnutí nebo jí méně, je pravděpodobně čas postupně upravit krmení.