Zdravý trend v krmení psů

R Updated Listopad 20, 2023
10326
Zdravý trend v krmení psů
Štítky
  • Krmení psů
  • Zajímavosti o psech
  • Zdraví psa

V posledních letech se stále častěji setkáváme s články podloženými odbornými studiemi, které bortí mýty o správném stravování lidí. Jsou to “fakta o stravování”, která platila ještě před několika lety a která ještě dnes někteří pomaleji myslící “odborníci” (i z lékařských nebo vládních kruhů) kteří zaspali dobu, stále omílají.

Tato překonaná fakta jsou důvodem dnešní inflace civilizačních nemocí a epidemie otylosti u lidí, které se jedna ku jedné šíří i mezi psy. Z nových vědeckých studií je stále zřejmější, že převážná část civilizačních nemocí u lidí je důsledkem stravy založené na velkém podílu obilovin a rafinovaných sacharidů v naší stravě. Ještě větší negativní vliv mají obiloviny a sacharidy na psa, který není pravý všežravec a jehož trávicí ústrojí je jenom zčásti adaptované pro trávení těchto potravin. Narůstající množství cukrovky u psů je toho důkazem.

Nový, inovativní a vědeckými studiemi podložený koncept zdraví je založen na zdravé stravě a dostatku pohybu. V tom se psi neliší od lidí, kde se právě tyto dva aspekty nejvíce doporučují pro zachování dlouhověkosti a dobré kvality života do pozdních let.

Zdraví psa nejlépe zajistí kvalitní a pestré krmení a pravidelný a dostatečný pohyb.

Stále více a více výrobců krmiv se veze na vlně “novel pet food”, který je založen na vysokém obsahu masa a nových, neobvyklých zdrojů bílkovin (novel protein ingredients) v krmivu. Stále rychleji narůstá podíl krmiv s vysokým obsahem masa. Objevují se krmiva s novými a exotickými surovinami masa jako např. klokani, zvěřina, bizoni ap. Tato krmiva jsou výbornou alternativou pro psy trpící alergií vůči některým široce používaným zdrojům masa, jako např. kuřecí.

Chovatelé dnes mohou najít široký výběr kvalitních granulí, neboť výrobci začali reagovat na zvýšenou poptávku a tlak spotřebitelů po uspokojení jejich touhy zajistit zdravé jídlo svým psům. Mnozí jsou také ochotnější si za lepší krmiva připlatit. Pestrost stravy je možno zajistit jejich pravidelným střídáním.

Zdoje: PharmDr. Margit Slimáková,  David Perlmuter MD, Petfood Forum , Petfood Innovation Workshop, MVDr. Ivana Virágová - Cukrovka psů není důvod k euthanasii