Krmení pro psy - jak a čím krmit psa

najezeny pes 82 1453125567Proč je správné krmení pro psy tak důležité?

V životě psa hraje podstatnou roli strava. Hodnotné žrádlo dodá psovi vše k životu potřebné. Od energie, která je nutná aby si udržel kondici a vitalitu až po širokou škálu živin, které tvoří každou tkáň. Rozhodujícím ukazatelem správného krmení je dobrý zdravotní stav, vitalita, kvalitní srst a absence trávicích problémů.

 

Od odstavení až po stáří hraje pro psa správné krmivo velkou roli a to daleko větší, než jakýkoli jiný faktor. Krmivo pro psy rozhoduje o kvalitě a délce psího života.

Volba způsobu krmení je prvním krokem k zajištění zdravého stravování psa. V tomto článku naleznete informace o krmení doma připravenými i průmyslově vyráběnými krmivy, a dozvíte se výhody a nevýhody jednotlivých způsobů krmení.

Je pes masožravec nebo všežravec?
Co musí psí krmení obsahovat
Způsoby krmení psů
Doma připravené psí krmení
Krmení BARF - krmení syrovou stravou
Krmení vařeným žrádlem
Krmení psů průmyslově vyráběnými krmivy - granule, konzervy
Kombinace domácích a průmyslových krmiv
Míchání a střídání krmiv
Jak kvalita krmiva ovlivňuje délku psího života
Jak často psa krmit

 

Co musí psí krmení obsahovat

V žrádle pro psy musí být vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Tyto látky jsou zdrojem energie, stavebních látek a esenciálních živin, které jsou pro psa nepostradatelné. Esenciální znamená, že pes si je nedokáže vytvořit sám v dostatečném množství. U psa je potřeba celkem 37 esenciálních živin a patří k nim vitamíny, minerály, esenciální aminokyseliny z bílkovin a esenciální mastné kyseliny z tuků.

 

Způsoby krmení psů

V současné době se setkáváme s nejrůznorodějšími a tudíž občas protichůdnými názory na to jak krmit psy. Nelze říct, který způsob krmení je univerzálně nejlepší, neboť každý pes má jiné požadavky na výživu. Vždy se musí vycházet z jeho potřeb. Neberte v potaz různé “zaručené doporučení”, vybírejte takový způsob krmení, který vyhovuje psovi.

Úplně nejdříve musíte zvážit, jakým způsobem budete chtít svého psa krmit. Každým z nich můžete krmit dobře, pokud budou krmné dávky obsahovat všechny pro psa potřebné živiny.

V žádném případě ale nekrmte psa zbytky lidské stravy. Přestože se pes při své domestikaci živil zbytky lidské potravy je současný jídelníček člověka pro psa nevhodný - je slaný, kořeněný a může obsahovat pro psa nevhodné nebo i nebezpečné potraviny.

V zásadě existují tři základní způsoby krmení psů:

  1. Krmení psa doma připravovanou stravou, vařenou nebo syrovou - BARF (v žádném případě zbytky lidského jídla)
  2. Krmení psa průmyslově vyráběnými (komerčními) krmivy (suchá krmiva - granule pro psy, mokrá krmiva - konzervy pro psy)
  3. Kombinace domácích a komerčních krmiv

Každý z uvedených způsobů přípravy má své přednosti a slabiny.

 

doma pripravene krmivoDoma připravené psí krmení

Výhodou doma připraveného žrádla pro psy je možnost si jeho složení a podíl živočišných složek sám určit dle potřeb svého psa. I zde platí, že výsledná kvalita záleží na kvalitě použitých surovin. Suroviny by měly být vybírány s velikou starostlivostí dle jejich kvality. Je nutno počítat s tím, že kvalitní suroviny mají svou cenu.

Nevýhodou doma připraveného krmiva pro psy je náročnější příprava. Aby pes ve své stravě dostal všechny potřebné živiny musí být složeno z potřebného množství různých surovin. K tomu potřebuje mít chovatel solidní znalosti o výživě psů a o surovinách a její správné přípravě. Skladování masa a jiných živočišných produktů, zeleniny a případně ovoce vyžaduje odpovídající možnosti skladování, jako např. mrazničku a chladničku.

Doma připravené psí žrádlo může být syrové (BARF) nebo vařené.

I zde platí, že každý z těchto způsobů přípravy má své výhody a nevýhody. Více o tomto tématu najdete u jednotlivých kapitol.

 

Krmení BARF - krmení syrovou stravou

BARF čili Bones and Raw Food, tedy kosti a syrová potrava (syrové maso, zelenina, ovoce a byliny).

Zastánci krmení metodou BARF tvrdí, že se jedná o nejpřirozenější způsob výživy masožravých domácích zvířat za podmínky dodržení zásad o vyváženosti stravy. Vychází z toho, že psi se vyvinuli z vlků, mají stále stejné trávení a jejich zažívací soustavy jsou podobné. Dle nich žral vlk vedle syrového masa a kostí také ovoce, trávu, byliny a kořínky a proto přidávájí k masu a kostem ovoce, zeleninu a bylinky. Touto skladbou stravy prý dostává vše, co potřebuje - tuky, bílkoviny, sacharidy, vitamíny, minerální látky i vlákninu.

Jelikož pH v žaludku psa má hodnotu 0,5 - 1, tak spolehlivě zajistí strávení i větších kusů masa, kostí a i případnou likvidaci zárodků parazitů a bakterií.

Naopak granule pro psy jsou podle nich uměle vytvořené a příroda nevytvořila psům zažívací soustavu pro ně uzpůsobenou. Pes prý ve slinách nemá žádné trávicí enzymy, jeho sliny slouží pouze k obalení potravy, aby se lépe dostala do zažívacího traktu a žaludku. Produkce trávicích enzymů je prý u psa aktivována přísunem pouze čerstvé potravy - masa. Pokud tento podnět chybí, jak říkají, nevytváří se dostatečné množství žaludečních šťáv a nedochází k dokonalému strávení potravy.

To, tvrdí odpůrci granulí, vede k tomu, že potrava není dokonale využita, vzniká velký odpad a jelikož potrava zůstává v zažívacím traktu déle, může nastat množení bakterií a parazitů a tím související plynatost, nadýmání a zažívací problémy.

To, že psi nemají enzym, který dokáže štěpit škrob a sacharidy obsažené v granulích vyvrací MVDr. Eva Štercelová, Ph.D, v pojednání o tom jak se pes se odlišuje od vlka schopností trávit rostlinné produkty.

 

Je další z hodně diskutovaných témat na webových portálech. Najdeme zde různá “nejlepší” doporučení na složení takové stravy I “zaručené” recepty. Bohužel si pisatelé často velmi protiřečí v tom, co by takové krmivo mělo obsahovat. Co je pro jedny vhodné pro druhé je neakceptovatelné.

V jednom se ale shodují, a to je velký důraz na správné složení základních živin. Pokud se tedy někdo rozhodne krmit psa pouze vlastním vařeným žrádlem a to trvale, je nejdůležitější velmi pečlivě prostudovat výživové složení krmné dávky a podle toho přizpůsobit jídelníček psa. Dlouhodobě trvající přemíra nebo nedostatek jakékoli základní živiny (bílkoviny, tuky, vitamíny a minerály (hlavně poměr vápníku a fosforu) může vést k nevratným nebo těžko napravitelným zdravotním problémům.

V dřívějších dobách, se psi běžně krmili vařenou stravou. Poměr živočišné a rostlinné dávky se uváděl v poměru 1:2, u štěňat to bylo obráceně. Podle současných doporučení se ale dává přednost spíš vyššímu zastoupení živočišných produktů, přičemž podíl těchto složek ovlivňuje do značné míry zatížení psa - pracovní nebo chovné nebo pouze domácí mazlíček apod.

Pro většinu zdravých psů by průměrná denní dávka měla tvořit 50 -70% živočišné složky, přičemž pestré složení mas od vnitřností, svaloviny po kosti je nezbytné pro správný poměr fosforu či vápníku. Rostlinná strava složená ze zeleniny a obilovin pak jen doplňuje jídelníček psa. Na výběr a vhodnou kombinaci masových a rostlinných potravin a jejich správný poměr je třeba dobrých znalostí o výživě psa. Je třeba mít na paměti rozdílnost účinků některých rostlinných složek na psa nebo člověka. Co je pro člověka běžná zdravá surovina může být pro psa toxické.

Celková hmotnost vařené dávky by měla u dospělých psů představovat asi 2 - 3 % z tělesné hmotnosti, u psů malých a trpasličích plemen (pod 10 kg) je to 3 - 4 % z hmotnosti. U štěňat do 4 měsíců stáří by mělo celkové množství činit asi 10 % z hmotnosti, u štěňat 4 – 7 měsíců 6 - 8 %, u starších štěňat kolem 4 %. U psů intenzivně pracovně zatěžovaných může denní dávka představovat až 6 % z hmotnosti. U březích fen v druhé polovině březosti je to 3 - 5 % z hmotnosti, u kojících fen 6 - 8 % podle počtu štěňat. Uvedený výpočet celkové dávky je ale pouze přibližný, vždy je nutné sledovat tělesnou kondici psa a podle toho dávku upravit. Při správně sestavené dávce by pes neměl ani přibírat ani hubnout, pokud to zrovna není naším cílem.

 

Kombinace domácích a průmyslových krmiv

Kombinace domácích a průmyslových krmiv spojuje výhody a nevýhody obou druhů krmení. Někteří tento způsob krmení, kvůli možnému narušení rovnováhy živin v průmyslovém krmivu a rozdílné stravitelnosti mezi oběma způsoby, nedoporučují. Informace, že se průmyslová a doma vyráběná krmiva tráví odlišně nejsou ale založena na žádných odborných studiích.

Mnoho chovatelů takto krmí bez jakýchkoliv problémů. Pokud to psovi vyhovuje a nemá trávicí a jiné problémy není důvod se kombinování domácích a průmyslově vyráběných krmiv vyhýbat.

Při kombinaci průmyslových a domácích krmiv je ale nutné si dávat pozor, aby nedošlo k narušení rovnováhy živin. To je důležité zejména, pokud množství domácího krmiva k průmyslovému překročí 20% z celkové dávky. V takovém případě je nutné aby každý druh krmiva byl samostatně vyvážený. To se týká především při krmení dietami s vysokým obsahem masa, ve kterém je nedostatek vápníku a mnohonásobný přebytek fosforu. Je třeba také upravit dávkování krmiv tak, aby se nenarušil celkový příjem energie, aby pes nepřibýval nebo naopak nehubl

 
 

Jak často psa krmit

Pro většinu zdravých dospělých psů není počet krmných dávek a čas krmení nějak zvláště důležitý. Jakmile zjistíte správné množství krmiva pro vašeho psa, můžete ho jednoduše rozdělit do kolika dávek za den chcete a krmit jej v čas, který vyhovuje vám. Většina majitelů psů většinou krmí 1 - ­3x denně.

Někteří chovatelé upřednostňují volné krmení. To je případ, kdy se granule nechají v misce a pes se může sám rozhodnout, kdy a kolik jich sní. I v případě volného krmení je však dobré předem zvážit doporučené množství granulí a na začátku dne dát vše do misky. Jakmile je miska prázdná,­ je pro tento den dávka vyčerpaná. Toto pravidlo je důležité zachovat vždy, aby se vyhnulo přejídání psa. Pozor - volné krmení je možné pouze granulemi. Mokrá a vlhká krmiva by se během času začala v misce kazit.

Samozřejmě stejně jako v jiných případech i zde platí výjimky například, pokud váš pes dostane brzy po jídle hlad. Pak je lepší krmit ho menšími porcemi několikrát za den, aby se zajistilo, že žaludek nebude dlouho prázdný. Také psi, kteří se potřebují venčit během noci, je většinou dobré krmit dopoledne nebo brzo odpoledne, aby mělo jídlo čas propracovat si cestu celým traktem před tím, než jdou spát.

Některé zdravotní problémy, jako například cukrovka, vyžadují pečlivé zvážení časů krmení. Pro štěňata a březí feny se prosím podívejte na příslušné oddíly pro rady o množství a frekvenci krmení.

 
 

Jak kvalita krmiva ovlivňuje délku psího života

V letech 1998 až 2002 po dobu 5 let byla v Belgii prováděna Lippert-Sapy studie. V době smrti psa byli jejich majitelé tázání ohledně vlivu různých okolností na délku psího života. Jednalo se o nejrůznější psí plemena. Mezi jinými tam jsou i tyto poznatky (uváděné jako průměr):

  • Štíhlí psi žili 147,7 měsíců
  • Psi s normální vahou žili v 133,1 měsíců
  • Psi s lehkou nadváhou žili 131,4 měsíců
  • Obézní psi žili 122,4 měsíců
  • Psi krmeni průmyslově vyráběnými krmivy žili 124,6 měsíců
  • Psi krmeni kombinací průmyslových a domácích krmiv žili 136,8 měsíců
  • Psi krmeni domácími krmivy žili 157,0 měsíců

Studie uvádí, že základním rozdílem mezi domácími a průmyslově vyráběnými krmivy je kvalita surovin (kvantita a kvalita bílkovin, lepší schopnost absorbovat přírodní živiny a vitamíny), znehodnocení živin během zpracování vysokou teplotou a chemickými procesy (např. hydrolyzace). Tato studie podtrhuje význam správného a kvalitního krmiva v chovu psů.

Pokud tedy nemůžeme krmit svého psa domácím krmivem je extrémně důležité pro něj vybrat krmivo s vysoce kvalitními přírodními surovinami, šetrně zpracované a neobsahující žádné chemické přídatné látky. V tom vám pomůže naše recenze a hodnocení krmiv.

 

Krmení psů průmyslově vyráběnými krmivy - granule, konzervy

Krmení průmyslově vyráběnými krmivy je pohodlné, nevyžaduje od chovatele žádné znalosti z oblasti výživy psa. Odměřit denní dávku granulí je jednoduché. V dnešním hektickém životě to je pro mnoho chovatelů rozhodující faktor.

Důležité ale je mít přehled o nabízených krmivech, vědět co obsahují a jak vybrat to kvalitní a vhodné pro svého psa. Při výběru průmyslového krmiva je nutno si být jist, že krmivo má vyvážené živinové složení a dodává psovi všechny potřebné živiny ve vhodném poměru. K dlouhodobému krmení je nutno zásadně vybírat takzvaná kompletní krmiva v odpovídající kvalitě. Jedná se převážně o granule pro psy - ať již extrudované, za studena lisované nebo pečené.

Bohužel jenom málo mokrých krmiv (konzervy, kapsičky, paštiky) jsou výživově tak dobře vyvážené, aby odpovídaly parametrům kompletního krmiva. Kvalitní konzervy odpovídající požadavkům kompletního krmiva bývají drahé a pro výlučné krmení většího psa se nevyplatí.

Mezi granulemi jednotlivých výrobců jsou velké rozdíly ve složení a kvalitě použitých surovin. Jak ale postupovat při výběru granulí, jak poznat kvalitní granule? O tom pojednává článek jak vybírat krmivo.

 

Množství krmiva - krmná dávka

Krmit tím správným množstvím je stejně důležité, jako krmit kvalitním krmivem. Každé krmivo pro psy má na balení návod ke krmení. Vždy byste si měli přečíst informace týkající se hmotnosti vašeho psa. Váhu psa si můžete zjistit sami. ­Postavte se na váhu se psem v náručí a poté bez něj ­a rozdíl čísel značí váhu vašeho psa.

Více informací o tom kolik energie váš pes potřebuje a ze kterých surovinových zdrojů by měla pocházet najdete v článku Jak určit denní krmnou dávku psa.

Při přechodu vašeho psa na nové krmivo sledujte jeho váhu. Je to ta nejjednodušší cesta jak poznat, zda je či není množství krmiva správné.

Pokud váš pes začne rychle přibývat na váze, podívejte se na naše rady pro psy, kteří jsou náchylní k nabírání váhy. Pokud je váš pes naopak příliš hubený, zvyšte množství krmiva o 10% nebo přejděte na krmivo pro psy s vyšším množstvím kalorií.

Může se stát, že ani při dostatečném krmení psi nepřibývají na váze, ale začnou se u nich rozvíjet zažívací, nebo jiné zdravotní potíže. Pokud má váš pes vážné zdravotní problémy spojené s krmením navštivte svého veterináře.

 

Míchání a střídání průmyslových krmiv

Není možné zaručit, aby pes dostal všechny potřebné živiny v optimálním složení, pokud bude krmen dlouhodobě pouze jedním třeba i hodnotným krmivem. Pokud dodržujete množství krmné dávky, míchání nebo střídání různých půmyslově vyráběných krmiv umožní vyrovnávat případné chybějící, nebo hůře využitelné živiny v jednotlivých krmivech. Je to dobrý a snadný způsob, jak zvýšit rozmanitost a rovnováhu jejich složení.

I když je filozofie jednotlivých značek různá, stejně jako procentuální obsah proteinů, tuků, vlákniny, množství stopových prvků, v konečné podobě krmiva více méně odpovídají doporučovaným výživovým hodnotám. Takže výměna nějakého procenta jednoho krmiva stejným procentem z jiného by měla fungovat bez problémů.

Zdroj : PMFA ­ Velká Británie, AAFCO ­ Amerika, FEDIAF ­ Evropa

Klíčem k určení správného poměru je pracovat s procenty. To proto, že energetická hodnota krmiv se může lišit. Proto je na každém balení doporučená krmná dávka. Takže při míchání se držte 50% doporučeného množství z jednoho krmiva a 50% doporučeného množství z druhého krmiva, nebo 60% a 40%, 70% a 30%, 80% a 20% atd.

Vzhledem k tomu, že pes potřebuje nějaký čas, aby se přizpůsobil na jiný typ potravy, může být výhodné míchat krmiva stále (denní dávka je složena pokaždé ze dvou, nebo tří různých krmiv) a při změně krmiva nahrazovat vždy jenom jedno z nich. Takový přechod je pro psa mnohem snazší.

Pestřejší strava vašemu psovi jenom prospěje, bude zdravější a vitálnější. Navíc psi mají změnu v jídelníčku rádi. Vhodné alternativy naleznete na stránkách s recenzemi a hodnocením krmiv.

 

Změna krmiva - přechod na jiné krmivo

Pro hladký přechod z jednoho druhu krmiva na jiné potřebuje pes čas. Pokud to nezohledníme může náhlá změna stravy znamenat trávicí problémy a možná i návštěvu veteriny.

Pokud byl pes nějakou dobu krmen jedním druhem krmiva adaptovala se jeho produkce enzymů na krmivo kterým byl krmen. Pokud krmivo obsahuje hovězí maso a rýži produkuje tělo psa jiné složení enzymů, než kdyby byl krmen krmivem obsahujícím ryby a zeleninu. Při změně krmiva pro psy potřebuje pes určitý čas k tomu, aby se jeho produkce enzymů přizpůsobila novému krmivu, v opačném případě mohou vzniknout trávicí problémy.

Pro přechod z jednoho krmiva na druhé naplánujte několik dnů.

  • Začněte tím, že první 1 až 2 dny uberete 25% starého krmiva a toto množství nahradíte krmivem novým.
  • Pokračujte další 1 - 2 dny poměrem 50 : 50%.
  • V poslední fázi krmte 1 - 2 dny poměrem 25 : 75% a pak přejděte na nové krmivo zcela.
  • U citlivých psů je vhodné tento přechod prodloužit na 7 až 10 dnů.

Změna mezi variantami stejného krmiva jednoho výrobce může být rychlejší, protože velká část složek zůstává stejná.

Pokud přechod probíhá pozvolna a pes není překrmován, neměly by nastat problémy. Sledujte jakou má pes stolici, protože to je nejlepší indikátor psího trávení a zdraví. Pokud se stane stolice příliš měkkou nevzrušujte se, je pravděpodobné, že změna proběhla příliš rychle, a snižte o něco poměr nového krmiva vůči starému.

Při přechodu z krmiva nízké kvality na krmivo vysoce kvalitní může nastat problém tím, že chovatel nepřepočítá potřebné množství nového krmiva a ponechá stejnou dávku. Tak se může stát, že pes je novým krmivem tzv. “přeládovaný”, dostane průjem a chovatel z toho usoudí, že nové krmivo není pro jeho psa vhodné. Proto zdůrazňujeme: před každou změnou krmiva si na obalu zjistěte doporučenou denní dávku a z ní vypočtěte množství gramů, které odpovídá procentnímu podílu.