Aditiva v krmivech pro psy

prirodni barviva Barviva - přírodníSurovina průměrné kvality.

Přírodní barviva jsou získávána z přírodních zdrojů: živočišných, rostlinných nebo nerostných. Mezi přírodní barviva např. patří karoteny, riboflavin, chlorofyly a chlorofyliny, betalainy (rostlinné pigmenty) nebo karamel.

Barviva, která jsou označena jako “přírodně identická” jsou po chemické stránce stejná jako přírodní barviva, jsou však vyráběna synteticky.

 

Barviva - uměláPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Umělá barviva jsou vyráběna z ropných produktů a do krmiv pro zvířata jsou přidávána pouze pro vzhled.

 

EU povolená aditivaPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Na seznamu látek povolených EU je více než 400 aditiv. Většina jsou přírodní povahy, to zn., že nezpůsobují žádné zdravotní komplikace. Přesto ale doporučujeme se vyhnout takovým krmivům, kde není od výrobce deklarováno přesné složení, nebo kde je uvedeno pouze zjednodušené označení “EU povolená aditiva”.

 

Hexametafosfát sodnýPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Jinak také známý jako sodík HMP nebo E452i nebo také Grahamova sůl. Do některých krmiv pro psy je přidáván z důvodu jeho účinku na měknutí a snižování zubního kamene. Ačkoli je v tomto směru poměrně účinný jde o dráždivou látku, a proto je jeho užití do krmiv pro psy v odborných kruzích kritizováno.

 

Konzervanty a antioxidanty - přírodníVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Konzervanty jsou složky, které přidávané do krmiv zastavují, nebo zpomalují proces kažení.

Antioxidanty jsou látky zastavující nebo zpomalující oxidační proces, který jinak způsobuje žluknutí tuků v krmivech.

Prakticky všechny suché potraviny obsahují nějakou formu konzervačních přísad. Někteří výrobci i nadále používají vysoce kontroverzní umělé konzervanty, ale stále častěji se řada z nich uchyluje k přírodním alternativám. Mezi nejběžnější přírodní konzervanty patří vitamin E (často označený jako tokoferol), vitamin C (kyselina askorbová) a rozmarýnový olej. Tyto všechny jsou schopny výrazně zpomalit rychlost, při které dochází ke kažení potravin.  Samozřejmě přírodní konzervanty nebudou nikdy stejně efektivní jako jejich umělý protějšek, ale i tak dokáží udržet trvanlivost krmiva v délce do 12 měsíců.

Potraviny s nejvyšším obsahem antioxidantů : ostružiny (100), lékořice (90), dobromysl (84), kopr 70, malinoostružiny (70), maliny (60), granátové jablko, černý rybíz, máta (50), nať vojtěšky, pšeničná tráva, ovesná tráva, tymián, rozmarýn, grepová semínka, vinná semínka (30), borůvky (21), brusinky (20), buráky (20), bílá část kůry pomerančů a citrónů, acerola, kurkuma, zelený čaj aj.

 

Konzervanty a antioxidanty - uměléPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Jedná se o kontroverzní nebo jinak nejasné složky a proto se takovým krmivům doporučujeme vyhnout.

Konzervanty jsou složky, které přidávané do krmiv zastavují, nebo zpomalují proces kažení. Antioxidanty jsou látky zastavující nebo tlumící oxidační proces, který jinak způsobuje žluknutí tuků v krmivech. Jak konzervační prostředky tak i antioxidanty mohou pocházet z přírodních zdrojů (jako je vitamin E, vitamín C, rozmarýnový olej), nebo mohou být uměle vytvořené. Ačkoli umělé konzervanty zcela určitě zastavují nebo zpomalují rozklad potravin jsou rozsáhlé obavy ohledně jejich vlivu na zdraví.

Ethoxyquin (E324) je například spojován s rozvojem alergických reakcí, kožních chorob, s problémy s chováním atd. Podobně  antioxidanty BHA (E320), BHT (E321) a propylgallát (E310), jsou již dlouho podezření, že přispívají k rakovině. Dalším častý konzervant sorban draselný (E202). Látka je většině případů bez nežádoucích účinků, ojediněle se může vyskytnout podráždění kůže či očí, alergické reakce, astma, poruchy chování.

Výrobci krmiv jsou povinni deklarovat použití chemických konzervantů v krmivu, pokud je sami do krmiva přidávají. Pokud ale výrobce v receptuře použije např. masovou moučku která obsahuje chemické konzervanty ale sám chemické konzervanty nepoužije, nemusí v krmivu obsažený chemický konzervant deklarovat. Spotřebitel si tak bude myslet, že krmivo chemii neobsahuje, přestože v krmivu je. Seriózní výrobci proto používají explicitní výrazy jako např. "krmivo neobsahuje žádné chemické konzervanty nebo anioxidanty".

Všichni výrobci se v popisu svého krmiva chlubí jak kvalitní suroviny při jeho výrobě používají. Proto vycházíme z toho, že pokud by krmivo neobsahovalo chemické konzervanty, tak by se tím viditelně chlubili. Pokud tedy výrobce v deklaraci explicitně neuvede, že krmivo chemické konzervanty/antioxidanty neobsahuje, je důvodné se domnívat, že v krmivu obsažené jsou.

 

Kyselina fosforečnáPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Kyselina fosforečná (E338) je čirá, bezbarvá tekutina, která se přidává do potravin pro jejich okyselení. Do potravin se přidává také jako látka pro aromatizaci a jako emulgátor.

Studie spojené s kyselinou fosforečnou ukázaly na sníženou hustotu kostí u člověka, což je nutno vyhodnotit jako poměrně kontroverzní složku pro lidi i psy.

 

Propylenglykol - E1520Podřadna, kontroverzní matouci surovina.

Propylenglykol je syntetická látka, která absorbuje vodu, a proto bývá přidávána do středně vlhkých krmiv pro psy. Má též protibakteriální a protiplísňové vlastnosti, takže je vhodná jako konzervační prostředek. I když byl propylenglykol schválen jako bezpečný pro lidi a psy, zůstává zdrojem kontroverze a to částečně kvůli pravidelným odkazům na astma a alergickým reakcím, které jsou s jeho používáním též spojovány a částečně proto, že propylenglykol  je pro svoje vlastnosti komerčně využíván např. jako nemrznoucí směs a na odstraňování námrazy letadel.

 

TokoferolyVysoce hodnotná a kvalitní surovina.

Jedná se o vitamín E přijímaný do těla pouze z potravy. Nedostatek se projevuje poruchami metabolismu a neplodností. Nejvíce obsažený je např. v obilných klíčcích, ořechách, semenech nebo vejcích.

Tokoferoly jsou velmi účinné antioxidanty a konzervanty. Vyrábí se extrakcí z rostlinných olejů, zejména ze slunečnicového nebo sojového. Může být vyroben také organickou syntézou.

 

Tripolyfosfát sodnýPodřadna, kontroverzní matouci surovina.

Jinak také STPP nebo E451 se přidává do krmiv pro psy jako konzervační prostředek, který  prodlužuje dobu uchování a čerstvost potravin. I když je Tripolyfosfát sodný obecně uznáván jako bezpečný konzervant, byl v Americkém  Národním Institutu pro Bezpečnost a Zdraví označen jako možný neurotoxin. Má také mírně dráždivé účinky na kůži.

Doporučujeme proto nepoužívat krmiva, která obsahují Tripolyfosfát sodný a to zejména, pokud váš pes je náchylný k problémům s pokožkou.